تعمیر گیربکس آئودی

آئودی یک شرکت خودروسازی آلمانی است که خودروهای لوکس و درجه یک را تولید و روانه بازار می ‌کند. محصولات این برند در در 9 کارخانه موجود در 8 کشور اروپایی تولید می شوند. آئودی عضو گروه فولکس واگن است و پیشینه آن به اوایل قرن بیستم باز می گردد. پس از پایان جنگ جهانی در سال ۱۹۵۸ شرکت خودروسازی مرسدس بنز ۸۷ درصد از سهام آئودی را خریداری کرد، در سال ۱۹۵۹ هم توانست بقیه سهام را هم از آن خود کند. اما در سال ۱۹۶۴ تمام این سهام توسط فولکس واگن خریداری شد. به همین دلیل از آن زمان تاکنون زیر مجموعه فولکس واگن به حساب می آید.

 آئودی با خودروهای مرسدس بنز و بی ام و رقابت دارد و توانسته عنوان پرفروش ترین کمپانی خودروسازی در جهان را کسب کند. این برند هیچگاه نتوانست در ایران حضور فعالی پیدا کند.
شرکت های مختلفی در ایران جهت گرفتن نمایندگی این کمپانی معتبر تلاش کرده‌اند اما هیچکدام تاکنون نتوانستند به نتیجه برسند. آئودی در خودروهای تولیدی خود از جعبه دنده اتوماتیک و بیشتر از مدل تیپ ترونیک استفاده کرده است. مطلب مورد بحث ما در این قسمت بررسی تعمیر گیربکس آئودی است. تا پایان این مطلب جذاب همراه ما باشید.

 تعمیر گیربکس آئودی

جعبه دنده های اتوماتیک ساختار پیچیده تر و حساستری نسبت به مدل دستی دارند، از این رو مستلزم مراقبت بیشتری هستند. اما شرکت آئودی نیز از گیربکس اتوماتیک تیپ ترونیک در سرعت های مختلف در محصولات تولیدی خود استفاده کرده است.
تیپ ترونیک محصول شرکت پورشه است که در ابتدا منحصرا در خودروهای تولیدی این شرکت به کار برده می‌ شد اما پس از آن شرکت های مختلفی مانند آئودی، فولکس واگن و … در محصولاتشان از آن استفاده کردند.

 جعبه دنده تیپ ترونیک مانند جعبه دنده های اتوماتیک معمولی عمل می‌ کنند با این تفاوت که به راننده این اجازه را می ‌دهند که زودتر از سیستم اتوماتیک اقدام به تعویض دنده کند. با استفاده از این سیستم راننده می ‌تواند در مدت زمانی که تعویض دنده اتوماتیک طول می کشد، دنده را در پیچ ها کنترل کند و با دخالت در تعویض دنده به صورت خودکار به شتاب آن کمک نماید.

 به وسیله اهرم تعبیه شده در قسمت دنده خودرو، راننده می تواند با علامت مثبت و منفی سرعت خودرو را کم و زیاد کند. با وجود اینکه تیپ ترونیک مانند دیگر جعبه دنده های اتوماتیک از مبدل گشتاور استفاده می کند اما مانند جعبه دنده های دستی که از طریق سیستم های کامپیوتری کنترل می شوند نبوده و حتی نیمه اتوماتیک هم نیست. به عنوان مثال آئودی از جعبه دنده ۵ سرعته تیپ ترونیک در خودروهای خود استفاده می ‌کند که تعویض دنده ها از ۱ به ۲ هنگام حرکت از حالت توقف کامل به نحو اتوماتیک انجام خواهد گرفت.
 اما با وجود تکنولوژی بالای خودرو آئودی باز هم ممکن است با کوچکترین ضربه ای گیربکس آن شکل پیدا کند. به این دلیل باید از آن به خوبی مراقبت کنید و در صورت مشکل پیدا کردن  سریعا جهت تعمیر آن به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

 با توجه به ساختار پیچیده گیربکس اتوماتیک ، هزینه تعمیر آن بیشتر از یک مدل دستی است و حتی در بعضی مواقع هم تعمیر گیربکس اتوماتیک از هزینه تعمیر موتور بیشتر خواهد شد. از این رو تشخیص زودهنگام علائم این قطعه حائز اهمیت است و باید در صدد رفع آن ها برایید.
اگر خودرو آئودی دچار مشکل گیربکس شده باشد، هیچ جای نگرانی نیست؛ زیرا تیم تخصصی تهران گیربکس با اشراف کامل بر روی تعمیر گیربکس انواع خودروهای خارجی به عنوان یک مرکز و یا تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک آئودی فعالیت دارد و با چندین سال سابقه در این زمینه توانسته محبوبیت زیادی را کسب کند. زیرا خدمات خود را با بهترین کیفیت و به صرفه ترین قیمت انجام می دهد. به علاوه تمام تعمیرات انجام گرفته توسط این تیم تخصصی همراه با ارائه گارانتی می باشد.

 علائم و نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک آئودی

 احساس لرزش در  جعبه دنده : جعبه دنده اتوماتیک هنگام تعویض دنده بسیار روان و عمل می کند و اصلا احساس لرزش و یا تکان به راننده نمی دهد. در صورت مشکل پیدا کردن اتومبیل هنگام تعویض دنده ممکن است علایم در ابتدا چیز باشند و این دلیل بر بی توجهی کردن نسبت به آن نیست. زیرا این مشکلات به مرور زمان بزرگتر می شوند در دراز مدت باعث آسیب دیدن چرخ دنده ها خواهد شد.

 عدم درگیر شدن گیربکس: اگر ماشین هنگام حرکت و یا دنده عقب گرفتن درگیر نمی شود و پاسخ نمی دهد و یا تاخیر در عملکرد آن وجود داشته باشد، نشانه وجود مشکل در جعبه دنده خودرویتان است که دلیل آن هم وجود مشکل در روغن گیربکس است. زیرا خاصیت محافظتی آن از بین رفته است. در این حالت تعویض روغن می تواند کمک کننده باشد.

 بلند شدن صداهای غیرعادی در حالت خلاص: اگر صدایی شبیه زوزه، ناله و … را به طور ناگهانی از زیر ماشینتان شنیدید ممکن است مشکل از گیربکس خودرو باشد. این مشکل ممکن است در وهله اول جزئی باشد و در صورت بی ‌توجهی مشکل جدی تری را به وجود خواهد آورد.
در بعضی موارد صداهایی که از جعبه دنده شنیده می شود ممکن است به دلیل بروز مشکل در روغن گیربکس باشد. نقش این مایع فوق العاده مهم است و چرخ دنده ها و قطعات مکانیکی را جهت عملکرد بهتر و روانتر روغن کاری می کند. با گذشت زمان و استفاده طولانی مدت از این مایع، خاصیت خود را از دست می ‌دهد و نمی ‌تواند به درستی اصطکاک میان قطعات را برطرف کند. این اصطکاک به سیستم انتقال قدرت خودرویتان آسیب می زند. اگر این صداها را شنیدید باید بلافاصله به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک آئودی مراجعه کنید؛ زیرا بسیار حیاتی است و باید حتما برطرف شود. در صورت عدم توجه کافی به این مشکل موجب استهلاک خودرویتان خواهد شد.

 به مشام رسیدن بوی سوختگی: یکی از مسائلی که برای جعبه دنده اتومات بسیار نگران کننده است به مشام رسیدن بوی سوختگی است. یکی از شایع ترین دلایل آن، داغ شدن بیش از حد روغن گیربکس است. در این صورت باید سریعا نسبت به تعویض روغن اقدام کنید تا چرخ دنده ها و اجزای گیربکس آسیب نبینند.
 در نظر داشته باشید که خودتان نمی توانید روغن را تعویض کنید و جهت انجام این کار باید به تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید تا با استفاده از دستگاه های مخصوص تمام اتوماتیک انجام گیرد.

تعمیرات تهران گیربکس

 • تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی a1
 • تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی q5
 • تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی a2
 • تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی a3
 • تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی a7
 • تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی a6
 • تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی a5
 • تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی a8
 • تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی rss
 • تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی a4
 • تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک آئودی s4
 • تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک آئودی tt dsg quattro
 • تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک آئودی tt
 • تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک آئودی tts
 • تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک آئودی ttrs
 • تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک آئودی s8
 • تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک آئودی s5
 • تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک آئودی s7 

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس اتوماتیک اپل

تعمیر گیربکس اتوماتیک زوتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک سوبارو

تعمیر گیربکس اتوماتیک کوپا

تعمیر گیربکس اتوماتیک مک لارن

تعمیر گیربکس آریو

تعمیر گیربکس آلفارومئو

تعمیر گیربکس بی ام و

تعمیر گیربکس پورشه

تعمیر گیربکس زانتیا

تعمیر گیربکس سوزوکی

تعمیر گیربکس سوزوکی ویتارا

تعمیر گیربکس سیتروئن

میلاد سرلک

میلاد سرلک هستم. مهندسی مکانیک خوندم و بیش از 16 سال سابقه تعمیر گیربکس خودرو دارم. 10 سالی هست که به صورت تخصصی تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای خارجی و ایرانی رو انجام میدم. هدفم اینه که تمامی تجارب شخصی، اطلاعات فنی و نکات مهم انواع گیربکس های اتوماتیک رو اینجا با شما به اشتراک بگذارم

دیدگاهتان را بنویسید