تعمیر گیربکس اتوماتیک 206

تعمیر گیربکس اتوماتیک 206 تعمیر و راه اندازی اضطراری

تعمیر گیربکس اتوماتیک 206 در مجموعه تهران گیربکس که یکی از بهترین تعمیرگاه های تخصصی در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک 206 در تهران به شمار می رود به انجام می رسد. هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک 206 در این مجموعه با توجه به سود پایین و ارائه خدمات با کیفیت و عیب یابی دقیق به حداقل می رسد.

مزایا و معایب پژو 206 اتوماتیک

پژو 206 تیپ 6 که با گیربکس اتوماتیک به بازار عرضه شده است یکی از محصولات پر طرفدار ایران خودرو به شمار می رود. 206 همانطورکه می دانید محصول سال 2003 کشور فرانسه است که در بازار ایران طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این خودرو 4 سیلندر می تواند به قدرت 110 اسب بخار برسد و گشتاوری معادل 142 نیوتن متر را تولید کند. حداکثر سرعت آن 190 کیلومتر بر ساعت است و گیربکس 4 دنده اتوماتیک دارد. مصرف سوخت ترکیبی گیربکس اتوماتیک 206 معادل 6.3 لیتر در صد کیلومتر می باشد.

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک 206

گیربکس اتوماتیک 206 دستگاه بسیار حساسی است و نباید برای تعمیر گیربکس اتوماتیک 206 به تعمیرگاه غیر مجاز یا متفرقه رجوع کرد. شاید در ظاهر امر به نظر برسد که فلان تعمیرگاه آشنا اجرت تعمیر کمتری در نظر بگیرد اما در صورت عیب یابی نادرست یا ناقص ممکن است هزینه های بسیار بیشتری برای تعمیر گیربکس اتوماتیک 206  در آینده بپردازید. گیربکس اتوماتیک 206 از قطعات مختلفی تشکیل شده است و اینکه کدام قسمت از آن خرابی شده باشد مشخص می کند که هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک 206 چقدر خواهد بود.

نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک 206

مجموعه گیربکس اتوماتیک 206 از قطعات و سیستم های مختلفی مانند چرخ دنده ها و سیستم روغن و… تشکیل شده است. ایجاد عیب در هر یک از این قطعات ممکن است سبب شود که سایر قطعات نیز تحت فشار کار کنند و به زودی خرابی به دیگر قطعات نیز سرایت کند. به عنوان مثال اگر اویل پمپ روغن گیربکس اتومات 206 خراب شده باشد ممکن است دمای روغن بالا رود. بالا رفتن دمای روغن نیز موجب آسیب رسیدن به قطعات دیگر مانند سوپاپها و شیربرقی ها خواهد. به همین ترتیب عملکرد غیرمطلوب شیربرقیها ممکن است به دیگر قسمتهای گیربکس اتوماتیک 206 آسیب وارد کند. همه اینها در حالی است که اگر راننده زودتر متوجه ایراد اویل پمپ گیربکس اتوماتیک 206 می گردید می توانست با تعمیر با تعویض این قطعه از آسیبهای متعدد بعدی جلوگیری کند.در ادامه برخی از مهمترین نشانه هایی که خبر از آسیب دیدن گیربکس اتوماتیک 206 می دهد را ذکر می کنیم. توجه به این نشانه های تواند از خرابی های اتی پیشگیری نماید.

 • روشن شدن چراغ snow و sport گیربکس اتوماتیک 206: در هوای سرد مخصوصا فصل سرما و ابتدای صبح موقع سرد بودن ماشین روشن شدن چراغ اسنو و اسپرت رخ میدهد که مربوط به خرابی شیربرقی گیربکس میشود.
 • ضروری است که برای عیب یابی ورفع عیب آن به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک 206 مراجعه کنید.
 • لرزش گیربکس اتوماتیک 206: لرزش در گیربکس اتوماتیک 206 نشانه بسیار خطرناکی است. هر چند ممکن است ایراد اصلی چندان پیچیده نباشد یعنی مثلا امکان دارد که تنها اتصالات مربوط به گیربکس اتوماتیک 206 شل شده باشند و با آچارکشی مشکل رفع شود اما اگر به لرزش گیربکس اتوماتیک 206 خود توجه نکنید این احتمال نیز وجود دارد که آسیبهای به مراتب جدی تری به قطعات داخلی گیربکس اتوماتیک 206 وارد آید. مشاهده فیلم تعمیر گیربکس اتوماتیک 206 در موارد مختلف نیز تایید می کند که ایرادات بزرگی مانند خرابی یا نامتوازن شدن چرخ دنده ها تنها از لرزش گیربکس اتومات نشات گرفته اند.
 • تقه زدن گیربکس اتوماتیک 206: پژو 206 طراحی پیشرفته ای دارد و گیربکس اتوماتیک این خودرو نیز کمتر با مشکل مواجه می شود اما در بین مشکلات ایجاد شده تقه زدن یکی از موارد آزار دهنده به شمار می رود. تقه زدن ممکن است به علت ایراد در اهرم تعویض دنده یا سیستم روغن گیربکس اتوماتیک 206 بروز کرده باشد.
 • معمولا در هنگام دنده عقب هنگام درگیری دنده عقب تکان یا تقه شدید رخ میدهد که رفته رفته بیشتر هم میشود. هنگام تعویض دنده 1 به 2 هم تکان یا تقه رخ میدهد که بیشتر به خاطر فرار روغن در کلاچ دنده عقب یا کلاچ 1 به 2 تقه رخ میدهد.
 • صدای زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک 206: به طور کلی هر گونه صدای تقه زدن یا زوزه کشیدن و یا هر گونه لرزشی که در عملکرد گیربکس اتوماتیک 206 خود حس کردید و به نظر رسید که صدا یا لرزش آن با حالات عادی کارکرد خودرو متفاوت است نشان می دهد که عیبی در گیربکس اتوماتیک 206 بوجود امده است و باید این عیب هر چه سریعتر پیدا و رفع گردد.
 • گاز هرز خودردن در گیربکس اتوماتیک 206: یکی دیگر از نشانه های مهمی که البته بسیار برای رانندگان آزار دهنده است گاز هرز خوردن گیربکس اتوماتیک 206 می باشد. در اغلب موارد این گاز هرز خوردن به موتور و یا سایر قسمتهای خودرو مربوط نیست بلکه تنها مجموعه کلاچ دچار ایراد شده است.
 • بوی سوختگی گیربکس اتوماتیک 206: اگر یکی از قطعات برقی مانند شیربرقی ها دچار ایراد شوند و سیمهای مربوط آمپر بیش از حد مجاز بکشد ممکن است بوی سوختگی از گیربکس اتوماتیک 206 به مشام برسد. همچنین اگر دمای روغن گیربکس اتوماتیک 206 بیش از حد مجاز بالا رود نیز احتمال استشمام بوی نامناسب وجود دارد. در این صورت به گیربکس فشار وارد نکنید و با حرکت نرم و بدون تغییرات ناگهانی شتاب خودرو را به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک 206 برسانید.
 • قفل شدن گیربکس اتوماتیک 206: در موارد خاصی گیربکس در حالتی که قرار دارد قفل می شود و امکان تغییر وضعیت وجود ندارد. هر چند این ایراد ممکن است موقت باشد و با تلاش بیشتر بتوانید دنده را در وضعیت دلخواه قرار دهید اما بهتر است برای عیب یابی به تعمیرگاه مراجعه نمایید.
 • عدم کشش مطلوب مخصوصا در سینه کشی ها یا رمپ پارکینگ که ماشین نسبت به گازی که میخورد راه نمیرود که دلیل آن ضعیف شدن پمپ توربین یا کیپ شدن صافی است.
 • گیرکردن ماشین در یک دنده و عدم تعویض دنده که معمولا دنده 2 یا 3 گیر میکند. در این حالت حتما باید ماشین را یک بار خاموش و روشن کرد که تا زمان محدودی مشکل حل میشود ولی بعد از مسافتی مجدد در یک دنده گیر میکند که عوامل مختلفی دارند مثلا خرابی گیربکس یا خرابی سنسورها یا کیپ شدن صافی گیربکس.
 • در رفتن دنده گیربکس اتوماتیک 206: بر عکس حالت فوق که گیر کردن دنده در گیربکس اتوماتیک 206 بود در این حالت دنده از جای مورد نظر خود به خود خارج می شود. مخصوص در هنگام تعویض دنده هنگامی که گمان می کنید دنده را در وضعیت مورد نظر قرار داده اید دنده خود به خود در رفته و شما ناچارید مجدد دنده را جا بزنید. در این مواقع نیز بهتر است به تعمیرگاه رجوع شود.

تعمیر یا تعویض گیربکس اتوماتیک 206، کدام به صرفه تر است؟

در مواقعی که گیربکس اتوماتیک خودرو شما آسیب جدی دیده باشد قطعات مختلفی از این دستگاه آسیب می بینند. هر چند به نظر شما می رسد که با تعویض یا تعمیر این قطعات مشکل به کلی رفع می شود اما باید در نظر داشت که در این مواقع ممکن است سایر قطعات گیربکس نیز که در حال حاضر سالم به نظر می رسند دچار آسیب شده باشند و پس از چند ماه از کار افتاده و شما ناچار به تعمیر مجدد گیربکس اتوماتیک 206 خود شوید. پس توصیه ما به دارندگان پژو 206 اتومات این است که اگر گیربکس شما با مشکل اساسی مواجه شد و یا هزینه تعمیر آن بیش از نیمی از هزینه تعویض آن گردید از مکانیک خود بخواهید که قبل از تعمیر سایر قطعات و وضعیت کلی گیربکس را بررسی نماید و اگر از سلامت کامل سایر قطعات مطمئن نیست نسبت به تعویض گیربکس اتوماتیک 206 به جای تعمیر آن اقدام کند.

سرویسهای نگهداری گیربکس اتوماتیک 206

برای آنکه گیربکس اتوماتیک 206 شما طول عمر بیشتری داشته باشد و هزینه کمتری برای تعمیر گیربکس اتوماتیک 206 بپردازید نیاز است که اقدامت پیشگیرانه و مراقبتی تعیین شده را به انجام برسانید. سرویسهای اصولی و طراحی شده در دفترچه راهنمای خودرو موجود است اما برای تاکید بیشتر در این مقاله مهمترین این موارد ذکر می گردد:

 • رانندگی مناسب برای افزایش طول عمر گیربکس اتوماتیک 206: اگر به حرکات مارپیچ و پر شتاب یا سرعتهای بالا و گاز و ترمز شدید علاقه دارید باید بدانید که این نوع رانندگی طول عمر گیربکس اتوماتیک پژو 206 را کاهش خواهد داد. در صورتی که تمایل دارید سالهای سال گیربکس اتوماتیک 206 شما با بهترین راندمان به کار ادامه دهد ضروری است که با رانندگی نرم و متعادل از اعمال فشار اضافه بر گیربکس اتوماتیک 206 خودداری کنید.
 • تعویض روغن گیربکس اتوماتیک 206: گیربکس اتوماتیک 206 نیز مانند هر دستگاه پیشرفته دیگری که از روغن استفاده می کند پس از ساعت مشخص کارکرد نیاز به تعویض روغن خواهد داشت. به طور کلی روغنهای صنعتی ساعت کارکرد مشخصی دارند و پس از طی این زمان فاسد شده کارایی خود را از دست می دهند.
 • تعویض فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک 206: فیلتر روغن قطعه مهمی است که وظیفه تمیز کردن روغن گیربکس اتوماتیک 206 و زدودن ذرات معلق در روغن گیربکس را بر عهده دارد. در زمان مقرر می بایست فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک 206 نیز تعویض شود. معمولا توصیه می شود در هر بار تعویض روغن گیربکس اتوماتیک 206 فیلتر روغن گیربکس نیز تعویض گردد.
 • تاثیر رینگ و لاستیک نامناسب بر گیربکس اتوماتیک 206: خودرو 206 به نحوی طراحی شده که با رینگ و لاستیک اورجینال خود حرکت کند. کاهش یا افزایش بیش از حد ارتفاع خودرو یا تعویض رینگ و لاستیک ان با رینگ و لاستیک نامتعارف قطعا بر گیربکس اتومات فشار وارد خواهد آورد. این رفتار یعنی تغییر طراحی گیربکس اتوماتیک 206 به شکل سلیقه ای موجب کاهش عمر گیربکس 206 خواهد شد.
 • چک کردن گیربکس اتوماتیک 206: حتی اگر به صورت ظاهری هر چند وقت یک بار گیربکس اتوماتیک 206 را چک کنید ممکن است بسیاری از معایب گیربکس اتوماتیک 206 را پیش از آنکه مشکلات بزرگتری ایجاد کنند کشف کنید. توصیه ما این است که حدالمقدور در هر بار تعویض روغن موتور 206 از تعمیرکار بخواهید که وضعیت ظاهری گیربکس و سطح روغن ان را چک کند.

اهمیت تعویض روغن در گیربکس اتوماتیک 206

روغن گیربکس اتوماتیک 206 در حالت سالم به رنگ قرمز است و اگر مقداری از این روغن را در بین دو انگشت لمس کنید متوجه چسبندگی آن خواهید شد. اما اگر این روغن فاسد شده باشد متمایل به رنگ سیاه شده و چسبندگی و لزجت عادی خود را از دست خواهد داد. البته باید در نظر داشته باشید که در برخی مواقع ممکن است روغن از نظر ظاهری کاملا سالم به نظر برسد و حتی تغییر رنگ نیز نداده باشد اما خرابی ایجاد شده در گیربکس به نحوی باشد که روغن گیربکس اتوماتیک 206 قابل استفاده نباشد. به عنوان مثال در مواقعی که متوجه می شوید قطعات متحرک داخل گیربکس دچار سایش شده اند و نسبت به تعویش آنها اقدام می کنید باید در نظر داشته باشید که ممکن است در اثر این سایش ذرات بسیار ریز براده وارد روغن گیربکس اتوماتیک 206 شده باشند. در برخی از مواقع با فیلتراسیون کامل روغن گیربکس می توانید مجددا از ان استفاده نمایید اما اغلب توضیه می شود برای اینکه خیالتان راحت باشد هم روغن گیربکس و هم فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک 206 را تعویض کنید. ذکر این نکته ضروری است که در این مواقع ذرات ریز براده در داخل فیلتر تا حدودی جمع شده اند و حتی ممکن است تحت فشار به فیلتر آسیب رسانده باشند و لذا تعویض فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک 206 اقدام مراقبتی مناسبی خواهد بود.

دوره تعویض روغن گیربکس اتوماتیک 206 چقدر است؟

توصیه ایران خودرو برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک 206 این است که هر 60 هزار کیلومتر روغن گیربکس توسط مکانیک مجرب مورد بازدید قرار گیرد و در صورتی که خاصیت چسبندگی خود را از دست داده بود این روغن می بایست تعویض گردد. برخی از تعیرکاران نیز توصیه می کنند که در هر 40 هزار کیلومتر باید روغن گیربکس را تعویض نمایید. اما پیشنهاد ما این است که با توجه به عدم وجود شرایط استاندارد در دوره کارکرد در هر بار تعویض روغن موتور از مکانیک خود بخواهید که روغن گیربکس را نیز چک کند و هر زمان که متوجه شده روغن گیربکس کیفیت خود را از دست داده است نسبت به تعویض ان نیز اقدام نمایید.

تعویض فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک 206

در حین کارکرد گیربکس اتوماتیک 206 این احتمال وجود دارد که قطعات متحرک دچار سایش شوند و ذراتی را به داخل روغن گیربکس اتوماتیک 206 وارد نمایند یا اینکه در هنگام تعمیرات ممکن است مقداری کثیفی در داخل روغن گیربکس اتوماتیک 206 باقی مانده باشد و با پمپاژ روغن توسط اویل پمپ این ذرات ریز یا کثیفی ها به گردش در آمده و با عبور از قطعات مختلف گیربکس موجب خرابی این قطعات شوند. فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک 206 به همین منظور طراحی شده است که قبل از ورود روغن به اویل پمپ تمامی ذرات معلق و کثیفی ها را جذب کند. البته اگر میزان کثیفی ها زیاد باشد به مرور روزنه های فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک 206 بسته شده و فشار ورودی به اویل پمپ افت می کند. در این مواقع تنها راهکار تعویض فیلتر روغن گیربکس می باشد. هر گاه نسبت به تعمیر گیربکس اتوماتیک 206 خود اقدام کردید از تعمیرکار خود بخواهید که وضعیت فیلتر روغن را بررسی نماید تا در صورتی که فیلتر آسیب دیده بود یا روزه های آن بسته شده بود این فیلتر تعویض گردد. همچنین در بیشترین زمان استفاده هر گاه نسبت به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک خودرو اقدام کردید بهتر است فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک 206 نیز تعویض شود.

تعمیرات اضطراری گیربکس اتوماتیک 206 و راه اندازی موقت

اگر گیربکس اتوماتیک 206 شما گیر کرده و به شکلی دچار ایراد شده است که نمی توانید خودرو را حرکت دهید ممکن است با اقدامات اضطراری و تعمیرات اولیه موفق شوید این ایراد را به صورت موقت برطرف کنید. در ادامه چند اقدام موثر و ساده را شرح می دهیم:

 • خودرو را خاموش کنید و در دنده خلاص قرار دهید. بست باتری را نیز برای مدت حداقل پنج دقیقه بردارید.
 • بسته باتری را مجددا وصل کرده بدون اینکه پدال گاز را فشار دهید و در حالی که دنده را در حالت خلاص قرار داده اید خودرو را به مدت سی ثانیه خاموش کنید.
 • پس از این مدت مجددا خودرو را خاموش کنید و سی ثانیه دیگر صبر کنید. این روشن و خاموش کردن خودرو را با همین شرایط به مدت سه بار تکرار کنید.
 • خودرو را روشن کنید و به آرامی پدال گازرا فشرده و حرکت کنید.
 • اگر حس می کنید ممکن است گیر کردن گیربکس به فشار زیادی که به آن وارد نموده اید مربوط باشد خودرو را به مدت دو ساعت خاموش کنید و پس از سرد شدن ان اقدام به حرکت نمایید.

به یاد داشته باشید که اگر با این اقدمات گیربکس اتوماتیک 206 به کار نیافتاد و یا کماکان تحت فشار زیاد و با صدای غیر عادی یا لرزش بیش از حد همراه بود از حرکت دادن خودرو اجتناب کرده توسط بکسل یا جرثقیل نسبت به انتقال خودرو به تعمیرگاه اقدام نمایید.

سوالات مربوط به تعمیر گیربکس اتوماتیک 206

آیا سایر گیربکس های اتوماتیک مانند گیربکس های هیبریدی نیز مانند گیربکس اتوماتیک 206 نیاز به تعویض روغن دارند؟

قاعدتا روغن گیربکس اکثریت خودرو دوره تعویض دارد حتی گیربکسهای هیبریدی. حتی در خودروهایی که گفته می شود نیاز به تعویض روغن گیربکس ندارند باز توصیه می شود که کیفیت روغن گیربکس چک شود.

دلیل گیر کردن دنده گیربکس اتوماتیک 206 در حالت پارک چیست؟

خرابی استاپ زیر موتور و یا مشکل در سیستم برقی خودرو یا اهرم تعویض دنده از جمله عواملی هستند که به گیر کردن دنده در حالت پارک منجر خواهند شد.

به چه دلایلی ممکن است گیربکس اتوماتیک 206 دچار لرزش شود؟

هر گونه نامیزانی در حرکات قطعات متحرک مانند چرخ دنده ها یا شل شدن اتصالات به لرزش گیربکس اتوماتیک 206 می انجامد.

به چه وضعیتی حالت اضطراری دنده سه در گیربکس اتوماتیک 206 گفته می شود؟

در اصطلاح به حالتی که گیربکس در دنده سه گیر می کند و نمی توانید حالت دنده را تعویض کنید حالت اضطراری دنده سه می گویند.

ایراد خلاصی در گیربکس اتوماتیک 206 به چه معناست؟

حالت خاصی که هر چه راننده سعی می کند وضعیت دنده را تغییر دهد خودرو در حالت خلاص باقی می ماند خلاصی گیربکس اتوماتیک 206 گفته می شود

علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک 206 چه می تواند باشد؟

خرابی شیربرقیها یا ساییدگی در چرخ دنده ها از جمله عواملی هستند که به خرابی گیربکس اتوماتیک 206 منجر می شوند.

آیا زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک 206 طبیعی است؟

در حالتهای خاصی که فشار بسیار زیادی بر گیربکس اتوماتیک 206 وارد می اید یعنی در سربالایی با بار زیاد و سرعت بالا حرکت می کنید ممکن است میزان اندک زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک 206 طبیعی باشد اما تغییر این صدا یا افزایش ان به هر نحوی نیاز به بازدید دارد.

چرا گیربکس اتوماتیک 206 گاز هرز می خورد؟

در مواقعی که کلاچ گیربکس اتوماتیک 206 خراب شده باشد به علت درگیر نشدن کلاچ گیربکس اتوماتیک 206گاز هرز می خورد.

زمان بندی سرویسهای دوره ای گیربکس اتوماتیک 206 را از کجا بدانیم؟

مراجعه به دفترچه راهنمای گیربکس اتوماتیک 206 که توسط کمپانی سازنده ارائه شده است بهترین روش برای دستیابی به این برنامه زمانبندی خواهد بود.

تقه زدن گیربکس اتوماتیک 206 چه ربطی به فشار روغن دارد؟

اگر گیربکس اتوماتیک 206 شما تقه می زند ممکن است قطعات مختلفی مانند دستک موتور یا سوپاپها دچار ایراد شده باشند اما کاهش فشار روغن نیز از جمله عواملی است که به تقه زدن می انجامد.

آیا روغن گیربکس اتوماتیک 206 نیاز به تعویض دارد؟

همانطور که گفته شد هر چند ایران خودرو اعلام کرده که این گیربکس نیاز به تعویض روغن ندارد اما از رانندگان خواسته که هر 60 هزار کیلومتر کیفیت روغن گیربکس اتوماتیک 206 را چک کنند پس قطعا این روغن نیز فساد پذیر بوده و نیاز به تعویض دارد.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس اتومات پژو

تعمیر گیربکس اتوماتیک 207

تعمیر گیربکس اتوماتیک 407

تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو پارس

تعمیر گیربکس دی اس

دیدگاهتان را بنویسید