تعمیر گیربکس هاوال

هاوال زیر مجموعه شرکت گریت وال کشور چین است که به صورت اختصاصی برای تولید خودروهای شاسی بلند کار می کند و به یکی از بدترین شرکتهای خودروسازی چین تبدیل شد، زیرا توانست در چند سال اخیر عنوان پرفروش ترین شاسی بلندها را در بازار چین به خود اختصاص دهد.

 گروه بهمن با هاوال قرارداد بست تا محصولات مختلفی از آن را وارد بازار کشور کند. این خودروها در بازارهای جهانی نیز حضور دارند و در دو مدل H2 و H9 عرضه شده اند که توانستند در حدود ۴۰ کشور حضور فعال داشته باشند.
 گران قیمت ترین و بزرگترین محصولات تولیدی شرکت هاوال، اچ ۲ است که یک شاسی بلند ۷ نفره  سایز متوسط است و دارای شاسی مستقل می باشد. توان خروجی پیشرانه این خودرو ۲۴۰ اسب بخار است که گشتاور ۳۵۰ نیوتن توسط یک گیربکس اتوماتیک تیپ ترونیک ۸ سرعته به چهار چرخ منتقل می‌ شود.

 از طرف دیگر هاوال اچ ۲ نیز یکی از پرفروشترین کراس ‌اوورهای کشور چین است که با وارد شدن توسط بهمن موتورز به بازار ایران به یکی از رقیبان جک و چری تیگو ۵ تبدیل شد.
 نیروی تولیدی موتور ۱.۵ لیتری این خودرو توسط گیربکس اتوماتیک تیپ ترونیک ۶ ساعت به چرخ های آن منتقل می شود.

 خودروهای برند هاوال به دلیل کیفیت ساخت عالی، عملکرد فوق العاده و فراهم کردن راحتی بیشتر راننده محبوبیت زیادی را در بین کاربران کسب کنند.
 در این مطلب قصد داریم تعمیر گیربکس هاوال را بررسی کنیم و نکات مرتبط با آن را جهت آشنایی بیشتر خدمتتان ذکر می کنیم. تا آخر با ما همراه باشید.

 تعمیر گیربکس هاوال

گیربکس به کار رفته در خودروهای هاوان از نوع تیپ ترونیک است. تیپ ترونیک اولین بار توسط شرکت پورشه توسعه داده شد و در مدل های مختلف خودروهای تولیدی آن به کار برده است. تیپ ترونیک در هاوال از کامپیوتر جهت درک بهتر شرایط موتور استفاده می کند و جهت جلوگیری از آسیب دیدن موتور و جعبه دنده، دور موتور و به صورت خودکار جهت سبک کردن دنده  تغییر می دهد.

با توجه به اینکه جعبه دنده اتوماتیک تیپ ترونیک هاوال، گشتاور موتور را از طریق جریان روغن گیربکس انتقال می دهد و ساختار هیدروالکترومکانیکی که دارد به دقت و حساسیت بیشتری نسبت به مدل های مجهز به جعبه دنده دستی نیاز دارد. گیربکس دستی نسبت به اتوماتیک ساختارهای متفاوتی دارند و از این رو تعمیر و سرویس آنها با هم فرق می کند.

بر اساس آنچه که در بالا ذکر کردیم جعبه دنده اتوماتیک هاوال به وسیله فشار روغن کار می کند از این رو باید حتما در زمان معین روغن آن تعویض شود. این کار بهتر است با دستگاه های اتوماتیک انجام بپذیرد.

ایجاد هرگونه ترک یا نشت روغن، دنده ها از کار می‌افتد و گیربکس می سوزد. به همین دلیل باید آن را جدی بگیرید تا موجب استهلاک خودرویتان نشود. با توجه به اهمیت فوق ‌العاده حیاتی گیربکس در خودرو هاوال باید کوچکترین مشکل آن را جدی بگیرید و بلافاصله به تعمیرگاه گیربکس هاوال جهت رفع ایرادات وارده مراجعه کنید. زیرا در صورت آسیب دیدن یکی از قطعات جعبه دنده، دیگر قطعات نیز دچار مشکل می ‌شود و در کل از کار میافتد. در ادامه برخی از دلایل خرابی جعبه دنده اتوماتیک هاوال را ذکر می کنیم.

دلایل ایجاد مشکلات گیربکس اتوماتیک هاوال

عوض کردن روغن گیربکس : با توجه به مطالب ذکر شده در بالا عملکرد جعبه دنده اتوماتیک هاوال و به فشار روغن وابسته است. از این رو اگر روغن گیربکس در زمان مناسب تعویض نشود، کیفیت خود را از دست می دهد و فوق العاده داغ خواهد شد. این اتفاق خراب شدن شیر برقی های ساعت گیربکس و سنسور فشار روغن را در پی دارد. به این ترتیب هنگام تعویض دنده به مشکل بر می خورید.

کیفیت نامناسب روغن گیربکس : به کارگیری روغن گیربکس با کیفیت، موجب افت شدید عملکرد جعبه دنده خودرویتان خواهد شد، زیرا خیلی زود تبخیر می شود و سوختن قطعات جعبه دنده را در پی دارد. از این رو باید همیشه از اصل بودن و کیفیت بالای روغن گیربکس خودرو اطمینان حاصل کنید.

تعویض نامناسب و نادرست روغن گیربکس : بسیاری از تعمیرگاه هایی که تجربه بالایی در زمینه تعمیر گیربکس هاوال ندارند و تعویض روغن را به درستی انجام نمی دهند. تعویض روغن به دو صورت دستی و اتوماتیک انجام می گیرد. البته تعویض روغن با دست تقریبا منسوخ شده است و اکثر مراکز از دستگاه های اتوماتیک برای این عمل استفاده می کنند. تعویض روغن گیربکس هاوال بدون دستگاه، خرابی آن را در پی دارد و باید حتما از دستگاه های مخصوص استفاده شود.

سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک هاوال

جهت اطلاع از زمان انجام سرویس دوره ای باید دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید. در آن به طور کامل توضیح داده شده است که گیربکس خودرویتان در چه زمانی و پس از طی کردن چه مسافتی به سرویس نیاز دارد. اگر به درستی و با رعایت نکات مرتبط با نگهداری جعبه دنده، انجام مرتب سرویس‌های دوره‌ای و تعمیر گیربکس اتوماتیک هاوال اهمیت دهید، جعبه دنده عملکرد فوق العاده ای خواهد داشت و طول عمر آن افزایش پیدا می‌ کند.

در نظر داشته باشید که عوامل مختلفی وجود دارد که زمان دقیق انجام سرویس های دوره ای و تعمیرات گیربکس هاوال را تغییر می دهد. زیرا رانندگی در شهرهایی که ترافیک بالایی دارند موجب بالا رفتن دمای روغن خواهد شد و به این ترتیب زمان انجام سرویس های دوره ای را کاهش می ‌دهد.
توصیه می ‌کنیم که در صورت زندگی در این شهرها حتما پس از طی کردن ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر به تعمیرگاه گیربکس هاوال مراجعه کنید.
 همچنین باید خطاهای این قطعه مهم از خودرویتان را جدی بگیرید و سریعا آن را به دست تعمیرکاران متخصص بسپارید؛ زیرا ادامه دادن رانندگی با گیربکس معیوب، میزان خرابی بیشتر قطعات را بالا می برد و در نتیجه هزینه تعمیرات افزایش خواهد یافت.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس ام جی

تعمیر گیربکس بایک

تعمیر گیربکس بسترن

تعمیر گیربکس بی وای دی

تعمیر گیربکس چانگان

تعمیر گیربکس خودرو چینی

تعمیر گیربکس دانگ فنگ

تعمیر گیربکس گریت وال

تعمیر گیربکس هایما

تعمیر گیربکس هن تنگ

دیدگاهتان را بنویسید