سرویس گیربکس اتوماتیک

جعبه دنده یا همان گیربکس قسمت مهمی از خودرو است که وظایف حیاتی را بر عهده دارد که بی توجهی به عملکرد صحیح آن موجب خرابی می شود و ما را نیازمند تعمیر گیربکس اتوماتیک میکند. مهمترین و اصلی ترین وظیفه آن تغییر دور موتور گشتاور خودرو است. گیربکس، گشتاور موتور را به چرخش چرخ برای غلبه بر مقاومت حرکت، تغییر خواهد داد. با توجه به اینکه موتورها فقط در محدوده سرعت باریک کار می کنند، جعبه دنده این حالت را به سرعت چرخش مورد نیاز جهت عملکرد طبیعی تبدیل خواهد کرد. اگر تا امروز اهمیت جعبه دنده را به درستی درک نکرده اید در این مطلب قصد داریم به بررسی اهمیت آن و الزام انجام سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک بپردازیم. با ما همراه باشید.

چک کردن گیربکس خودرو

میتوان گفت خوشبختانه اکثر صاحبان خودرو نسبت به خودرویشان حساسیت دارند و به درست کارکردن آن توجه ویژه ای می کنند، به نحوی که دائم باد لاستیک ها را چک و فیلتر ها را مرتب عوض می کنند و در صورت مشکل پیدا کردن با نمایندگی تماس می‌گیرند. اما با این وجود هم بعضی از قسمت ها از دید پنهان می‌مانند که یکی از آنها گیربکس است.

 بعد از موتور جعبه دنده که مهمترین قسمت خودرو است باعث راه افتادن آن می شود. به همین دلیل باید توجه به سلامت آن در اولویتتان باشد. قبول داریم که گیربکس پس از گذشت مدت زمان زیادی مشکل پیدا می‌کند، اما چه  زود چه دیر خراب شود، باز اهمیت ویژه‌ای دارد و بدون وجود آن حرکت خودرو صورت نخواهد گرفت.

پس از خراب شدن قطعات باید به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک مراجعه کنید و سپس بقیه مراحل سرویس و تعمیر آن را انجام دهند. با توجه به قیمت گیربکس اتوماتیک تعویض جعبه دنده هزینه زیادی گریبان‌گیر راننده خواهد کرد و این موضوع در جعبه دنده های اتوماتیک بیشتر است. یکی از مهمترین کارهایی که باید قبل از اتفاق افتادن این خرابی همواره انجام دهید سرویس گیربکس اتوماتیک خودرویتان است.

سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک امری ضروری است.

رانندگی با جعبه دنده اتوماتیک بسیار راحت و بدون دردسر است و راننده می تواند خودرو را به راحتی به حرکت درآورد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این قطعه به سرویس و تعویض روغن هیچ نیازی ندارد و خراب نمیشود، اما باید گفت که گیربکس نیز مانند هر قطعه دیگری از خودرو به نگهداری و تعمیر نیاز دارد.

 دقت داشته باشید که اگر خودرویتان حالتی عادی نداشت و احساس رفتار عجیبی از طرف آن کردید، بدانید که سیستم انتقال قدرت آن مشکل پیدا کرده است.

یکی دیگر از علائم مشکل پیدا کردن این قسمت می توان به عدم تعویض دنده مانند قبل و یا گاهی بالا رفتن دور موتور خودرو اشاره کرد. دقت داشته باشید که اگر این ایرادات را برطرف نکنید و نسبت به آن بی توجه باشید، مشکلات جدی تری برای خودرویتان به وجود خواهد آمد.

 لازم به ذکر است زمان استاندارد انجام سرویس های دوره ای گیربکس اتوماتیک یا تعویض روغن، پس از طی کردن ۲۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر است. البته عوامل دیگری نیز در این امر دخیل هستند که بر روی زمان انجام سرویس جعبه دنده تاثیر می گذارند؛ به عنوان مثال شرایط رانندگی. زیرا اگر در یک شهر پرترافیک زندگی می کنید باید زودتر نسبت به تعویض روغن گیربکس خودرویتان اقدام کنید زیرا ماندن های طولانی مدت در ترافیک موجب بالا رفتن دمای روغن خواهد شد و طول عمر آن را کاهش میدهد.

 سرویس گیربکس اتوماتیک خودرویتان شامل تعویض فیلتر و روغن میشود. جعبه دنده های مجهز به فیلترهای خاص مجموعه وظایفی دارند که لازم است هر چند وقت یکبار سرویس و در صورت نیاز تعویض شوند. این کار را باید تعمیرکاران تشخیص دهند که آیا فیلتر گیربکس خودرویتان به تعویض نیاز دارد یا خیر.
 فیلترها نقش فوق العاده مهمی را در خودرو ایفا می‌کنند. تعویض روغن نیز در دسته سرویس گیربکس اتوماتیک قرار دارد که الزامی است و باید حتما انجام شود. در صورت عدم تعویض روغن، جعبه دنده کارایی خود را از دست می دهد و بنابراین نباید آن را پشت گوش بیاندازید.

روغن مانند روان کننده و خنک کننده عمل می کند و می تواند عملکرد گیربکس را ارتقا ببخشد. در جعبه دنده های اتوماتیک نسبت به دستی حرارت بیشتری تولید می شود و همچنین افزایش دما موجب افت کیفیت روغن خواهد شد و فرسودگی قطعات داخل آن را در پی دارد، به همین دلیل باید زود به زود جعبه دنده را تعویض کنید. این کار جهت عملکرد بهتر خودرو انجام می گیرد و باید نسبت به آن حساس باشید.

 از جمله فواید تعویض روغن گیربکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گیربکس بهتر و روانتر کار میکند.
 • قطعات و اجزای تشکیل دهنده جعبه دنده سر و صدا نمی کنند و خودرو بهتر کار خواهد کرد.
 • عمر قطعات جعبه دنده افزایش می یابد.
 • دمای گیربکس کاهش می یابد و آسیبی نخواهد دید.

اگر گران قیمت ترین و باکیفیت ترین روغن گیربکس را در خودرویتان استفاده کنید باز هم روزی می رسد که باید آن را عوض کنید. اگر روغن به موقع تعویض نشود خاصیت خود را از دست می‌دهد و به مایعی مانند آب تبدیل خواهد شد که هیچ روان کاری را انجام نمی دهد. همانطور که در بالا اشاره شد خسارات زیادی را به جعبه دنده خودرویتان وارد می‌کند و به تعمیر نیاز پیدا خواهد کرد.

فواید سرویس گیربکس اتوماتیک

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک نسبت به دستی بیشتر است، برای همین بهتر است که هر چند ماه نسبت به عیب یابی گیربکس اتوماتیک و چکاپ خودرویتان اقدام کنید. خرید یک جعبه دنده تازه در برابر یک سرویس و تعمیر آن بسیار هزینه بردار است، پس در صورت مشاهده کوچکترین مشکلی در سیستم انتقال خودرو در همان ابتدای کار سرویس دوره‌ای گیربکس اتوماتیک را جهت برطرف کردن این مشکلات انجام دهید و توصیه می کنیم که تعویض روغن را جدی بگیرید.

 تمامی مایعات داخل خودرویتان به چکاب نیاز دارند و باید از زمان مناسب تعویض آنها اطلاع پیدا کنید؛ زیرا در غیر این صورت مشکلات زیادی برای خودرو به وجود می آید.

علائمی که نشان میدهد گیربکس خودریتان به سرویس و تعمیر نیاز دارد.

 • عمل تعویض دنده به راحتی انجام نمی گیرد.
 • روشن شدن چراغ چک خودرو
 • بلند شدن بوی سوختگی، که به دلیل گرم شدن جعبه دنده و یا روغن گیربکس اتفاق می افتد.
 • نشت روغن در زیر ماشین
 • شنیدن صداهای غیر طبیعی و عجیب و غریب هنگام خلاص بودن خودرو
 • خارج شدن دنده از جای خود
 • احساس لرزش خودرو 

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس بنز

تعمیر گیربکس نیسان

تعمیر گیربکس برلیانس

تعمیر گیربکس لکسوس

دیدگاهتان را بنویسید