تعمیر گیربکس آزرا

تعمیر گیربکس اتوماتیک آزرا

با توجه به اینکه گیربکس بر روی کل سیستم و عملکرد خودرو تاثیرگذار است باید حتما آن را به تعمیرکاری ماهر و متخصص در این زمینه بسپارید و تحت هیچ شرایطی خودتان آن را دستکاری نکنید. در این باره تعمیرگاه تخصصی تهران گیربکس بهترین گزینه است؛ زیرا تعمیرکاران آن نیروهای آموزش دیده در تعمیر گیربکس هیوندای به صورت تخصصی هستند و در ابتدا مشکلات جعبه دنده خودرویتان را شناسایی و پس از اعلام رضایت از طرف شما تعمیر آن را شروع می ‌کنند.

هیوندا آزرا یک سدان با سایز متوسط است که توسط کمپانی خودروسازی کره ای هیوندا در سال ۱۹۸۶ به بازار عرضه شد . این مدل خودرو در بازار جهانی به هیوندا آزرا شناخته شده است، در حالی که در کره جنوبی به آن هیوندای گرنجور گفته می‌ شود.

 نخستین مدل آزرا به عنوان نسخه توسعه یافته میتسوبیشی بونیر تولید شد. طراحی موتور خودرو توسط هیوندا و مشخصات فنی آن بر عهده میتسوبیشی بود. آزرا تا مدتها به عنوان بهترین برند و سمبل یک خودرو عالی در کره جنوبی بود و توانست به پرفروش ترین خودرو در بازار این کشور تبدیل شود. به دلیل طرفداران زیادی که این مدل خودرو پیدا کرد تولید آن تا 6 نسل است ادامه پیدا کرد و جدیدترین مدل آن در سال ۲۰۰۶ معرفی شد و دارای قابلیت های فوق العاده مانند موتور ۳.۵ لیتری قدرت ۲۸۶ اصلی و گیربکس ۵ سرعته اتوماتیک است که مصرف سوخت آن به ازار هر 1000 کیلومتر ۹.۶ لیتر است.

 هیوندا از نسل سوم به بعد گیربکس یا همان جعبه دنده اتوماتیک را در خودروهای خود به کار برد و همین امر موجب محبوبیت بیشتر آن شد. در این مطلب قصد داریم تعمیر گیربکس آزرا را مورد بررسی و نکات مربوطه را خدمتتان ذکر کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

  تعمیر گیربکس آزرا

هیوندای آزرا به عنوان یکی از با سابقه ترین محصولات در بازار خودرو کره جنوبی محسوب می‌ شود که به هیوندا گرنجور نیز شناخته شده است و توانسته تا ۶ نسل به بازار عرضه شود. نسل اول و دوم این مدل خودرو در واقع همان نسل دوم و سوم میتسوبیشی بنیر بوده که هیوندا آن را تحت عنوان آزرا وارد بازار کرد. از نسل سوم به بعد هیوندا توانست هویتی مستقل به این خودرو خود ببخشد و با به کار بردن امکانات متنوع در آن، آزرا به یکی از رقبای خودروهای ژاپنی تبدیل شد.

 از نسل چهارم به بعد این سدان جذاب کره ای وارد کشور ما شد و به دلیل طراحی جذاب، امکانات و قابلیت های متنوع توانست فروش بالایی داشته باشد و طرفداران زیادی را به خود جذب کند. تمامی آزراهای موجود در بازار ایران دارای جعبه دنده اتوماتیک هستند. به نحوی که نسل چهارم آزرا از گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک به جای ۵ سرعته قبلی برخوردار است. بهره مندی از این جعبه دنده موجب شده تا نسخه فیس لیفت این خودرو در شتاب گرفتن و سوخت گیری بهتر از نسخه قبلی عمل کند.

نسل پنجم آزرا در سال ۲۰۱۲ وارد بازار شد و شرکت آسان موتور مقدمات ورود آن به بازار ایران را فراهم کرد. نیرو تولیدی موتور این آزرا HG توسط جعبه دنده اتوماتیک ۶ سرعته به چرخ های جلو آن منتقل می ‌شود و قادر است در طی زمان 8 ثانیه سرعت خود را از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برساند.

نسل ششم آزرا در سال ۲۰۱۷ روانه بازار کره جنوبی شد و حدود یک سال بعد عرضه آن به بازارهای جهانی نیز شروع شد. شرکت کرمان موتور پس از گرفتن نمایندگی هیوندا توانست نسل ششم هیوندای آزرا را همراه با دیگر محصولات این کمپانی وارد ایران کند. گیربکس به کار رفته در این مدل خودرو آزرا ۶ سرعته اتوماتیک و دارای مصرف سوخت ترکیبی ۸.۳ لیتر و شتاب ۰ تا ۱۰۰ در ۹.۷۷ ثانیه است.

مزیت های گیربکس اتوماتیک آزرا

 همانطور که در ابتدا ذکر شد خودروهای نسل اول و دوم آزرا گیربکس دستی داشتند، اما از نسل سوم به بعد به مدل اتوماتیک مجهز شدند. جعبه دنده اتوماتیک مزایا و معایب مختص به خود را دارد اما قطعاً مزیت های آن بیشتر است که هیوندای راضی به استفاده از آنها در محصولات خود شد.

 یکی از مزیتهای خودروهای آزرا مجهز به جعبه دنده اتوماتیک این است که در صورت رانندگی کردن مداوم در جاده های شلوغ و پرترافیک دیگر نیازی به تعویض دستی و فشار دادن مداوم سه پدال در زیر پایتان نیست زیرا این کارها توسط جعبه ‌دنده صورت می‌ گیرد. تعویض دنده و سرعت در جعبه دنده اتوماتیک خودرو های آزرا بسیار نرم و روان  صورت می ‌گیرد، این موضوع برای افراد مبتدی بسیار کمک کننده است و نیازی به دقت بیشتر بر روی زمان تعویض دنده و … ندارد.

 با توجه به اینکه سیستم های انتقال قدرت اتوماتیک تعویض دنده به صورت خودکار انجام می گیرد نسبت به جعبه دنده های معمولی استهلاک کمتر خودرو را در پی دارد، زیرا در گیربکس دستی سرعت بیش از حد و یا عدم هماهنگی بین سرعت چرخ ها باعث آسیب دیدن خودرو می شود. در جعبه دنده اتوماتیک آزرا راننده صرفاً با پدال گاز و ترمز سر و کار دارد و عملاً از استهلاک خودرو جلوگیری می کند. از طرف دیگر از حرکت بیشتر راننده برای تعویض دنده جلوگیری کرده و انرژی و تمرکز آن را بر روی رانندگی و جاده افزایش می ‌دهد.

 اما گیربکس اتوماتیک در کنار مزیت هایش یکسری معایب نیز دارد که شاخص‌ترین آنها هزینه بالا تعمیراست. با توجه به ساختار پیچیده و عملکرد سخت گیربکس اتوماتیک، تعمیر آن نیز زمان‌بر و پرهزینه است. به همین دلیل است که باید در مراقبت و نگهداری از آن سهل انگاری نکنید و در صورت مشاهده کوچکترین مشکلی بلافاصله در صدد تعمیر و رفع آن  برایید.

تعمیر گیربکس هیوندای آزرا

گیربکس اتوماتیک به کار رفته در خودروی هیوندای آزرا از نوع تیپ ترونیک است. اولین بار پورشه در خودروی ۹۱۱ خود از این مدل جعبه دنده استفاده کرد و پس از آن دیگر کمپانی های خودروسازی در جهان از این سیستم انتقال قدرت اتوماتیک در محصولات خود استفاده کردند.

 تیپ ترونیک یک انقلاب بزرگ در صنعت خودروهای مسابقه‌ای بود و باعث شد تا شرکت کنندگان رالی در سراسر جهان ۲۰ درصد افزایش یابد.
 تیپ‌ ترونیک یک نوع سیستم حرکتی است که به راننده این اجازه را می دهد در هنگام کنترل و هدایت نیرو توسط جعبه دنده بتواند تعویض دنده را انجام دهد.

 تیپ ترونیک به کار برده شده در خودروی هیوندای آزرا با سیستم‌های کامپیوتر و دیگر سیستم های داخلی  عمل می ‌کند و همین موضوع باعث شده که هنگام تعویض دنده توسط راننده فشاری به موتور خودرو وارد نشود. تعویض دنده تیپ ترونیک توسط اهرم داخلی انجام می ‌گیرد.
 دقت داشته باشید که در این سیستم اگر راننده اهرم تعویض دنده را روی حالت اتوماتیک قرار دهد تعویض دنده به صورت اتوماتیک انجام خواهد گرفت. اما اگر آن را در وضعیت دستی قرار دهد و با انجام حرکت های خاص می تواند تعویض دنده را انجام دهد. چنانچه تعویض دنده به موقع توسط راننده انجام نگیرد و از محدوده قرمز عبور کند جهت جلوگیری از آسیب دیدن موتور، دنده به صورت اتوماتیک سبک می ‌شود.

 استفاده از تیپ ترونیک راحتی بیشتری را در ترافیک های شهری ایجاد می کند و به علاوه موجب مصرف بهینه سوخت نیز خواهد شد. اما در صورت آسیب دیدن یکی از قطعات این جعبه دنده، دیگر قطعات آن نیز دچار مشکل می شوند؛ زیرا به صورت پیوسته بر روی هم موثر اند و کار هر یک بر دیگری تاثیر می گذارد. برای همین باید به نحو اصولی از آن نگهداری کنید تا دچار مشکل نشود.

 همچنین در صورت نیاز به تعمیر به دلیل خارجی بودن خودرو قطعات آن در بازار ایران گرانقیمت اند و به تبع باید هزینه بیشتری را نسبت به خودروهای داخلی پرداخت کنید.
تیپ ترونیک با وجود تمام مزیت هایی که دارد به مراقبت همیشگی نیاز دارد و نباید کوچکترین ایراد آن را نادیده بگیرید و نسبت به انجام سرویس های دوره ای آن غافل باشید. از طرف دیگر در صورت مشکل پیدا کردن، کمتر تعمیرگاهی پیدا می شود که بتواند آن را به خوبی تعمیر کند. این خود به یکی از معضلات صاحبان آزرا تبدیل شده است.

 در این میان مرکز تخصصی تعمیر گیربکس تهران گیربکس با بهره‌مندی از تعمیرکاران ماهر و با تجربه در زمینه تعمیر گیربکس هیوندای آزرا با چندین سال سابقه و فعالیتی که دارند در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به تشخیص و رفع مشکلات جعبه دنده خودروتان اقدام می ‌کنند. از این رو هنگام مشکل پیدا کردن جعبه دنده خودرویتان می توانید به این تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک هیوندای آزرا مراجعه و یا با مشاوران آن در ارتباط باشید. جهت مشورت با کارشناسان تهران گیربکس می توانید با شماره های ثبت شده در صفحه اول سایت تماس حاصل فرمایید.

 هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک آزرا چقدر است؟

یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که صاحبان آزرا می ‌پرسند هزینه تعمیر گیربکس خودرویشان است. در واقع هزینه تعمیر این قطعه به عوامل مختلفی بستگی دارد .در صورت جدی بودن مشکل جعبه دنده و پیاده کردن آن، به تبع هزینه تعمیر بالایی خواهد داشت. البته تعمیرکاران تهران گیربکس تمام تلاش خود را می‌ کنند که تعمیر این قطعه از خودرویتان را در کوتاه‌ترین زمان و با هزینه‌ای کم انجام دهند. این در حالی است که در تلاش اند تا حد امکان قطعه ای معیوب را تعویض نکنند و با تعمیر کردن مشکل آن را رفع نمایند.

 جهت تعیین قیمت تعمیر ابتدا باید گیربکس اتوماتیک خودرو توسط تعمیرکاران ما تست و بررسی شود. پس از عیب یابی و پیدا کردن مشکل اصلی آن هزینه اصلی را به اطلاع می رسانند و پس از اعلام رضایت از طرف شما شروع به تعمیر آن خواهند کرد.

 افرادی که در تهران گیربکس در زمینه تعمیر گیربکس آزرا فعالیت دارند و متخصص اند و تمامی آموزش های لازم جهت تعمیر این قطعه را به طور کامل فرا گرفته اند و دارای چندین سال سابقه کار هستند. برای همین به صورت کاملاً حرفه‌ای و با ضمانت تعمیر را انجام می دهند. از این رو هیچ نگرانی بابت این موضوع نداشته باشید و با خیال راحت خودرویتان را به این مرکز معتبر بسپارید.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس توسان

تعمیر گیربکس سانتافه

تعمیر گیربکس سوناتا

دیدگاهتان را بنویسید