تعمیر گیربکس بسترن

شرکت خودروسازی بسترن در سال ۱۹۵۳ تاسیس شد و اکنون یکی از چهار شرکت خودروسازی برتر و بزرگ چین و محسوب می ‌شود. این شرکت در ابتدا تولید کننده خودروهای کامیون اتوبوس ها شهری و … بود. اما اخیرا خودروهای شهری مختلفی را تولید کرده و محصولات آن توسط شرکت بهمن وارد بازار ایران شده اند و توانسته اند توجه کاربران زیادی را به خود جلب کنند.

 خودروهای مختلف بسترن مانند b30 و b50 در ایران طرفداران زیادی دارند. گیربکس به کار رفته در این خودروها از نوع شش سرعته اتوماتیک می باشد که قادر است نیروی تولیدی موتور را به صورت خودکار به چرخ های جلوی منتقل کند و سرعت آنها را کنترل نماید. در این مطلب قصد داریم تعمیر گیربکس بسترن را بررسی و ابهامات شما را در این باره برطرف کنیم.

تعمیر گیربکس اتوماتیک بسترن

از جمله خودروهایی که به گیربکس اتوماتیک مجهز هستند بسترن b30 و b50 می باشند. این قطعه از خودرو مانند هر قطعه دیگری ممکن است از کار بیفتد و کارایی آن کاهش پیدا کند. در این گونه مواقع وجود یک مرکز تخصصی و یا به نوعی تعمیرگاه گیربکس بسترن با کادری مجرب و متخصص می ‌تواند کمک کننده باشد.
 تعمیرگاه تخصصی تهران گیربکس در تهران یکی از برترین مراکز تعمیرات گیربکس بسترن است که از تعمیرکارانی ماهر و کارکشته در این زمینه تشکیل شده است که قادراند در کمترین زمان ممکن جعبه دنده خودرویتان را بررسی، عیب یابی و سپس آن را تعمیر کنند.

 همانطور که اطلاع دارید تعمیر گیربکس بسترن کار واقعاً سختی است؛ زیرا ساختار این قطعه فوق العاده پیچیده و حساس است درست کردن اشکالات آن کار هرکسی نیست و فقط افراد باتجربه می توانند آن را تعمیر کنند. دقت داشته باشید که جعبه دنده اتوماتیک بسترن حساسیت بسیار بالایی دارد و به طور کلی با وارد شدن کوچکترین فشاری دچار مشکل می ‌شود. به این دلیل توصیه می کنیم که موارد احتیاطی را به طور کامل رعایت کنید.

 از طرفی باتوجه به اینکه گیربکس به کار رفته در خودروهای بسترن یکی از مهم ‌ترین گیربکس های حال حاضر صنعت خودروسازی است و از تکنولوژی های مدرن و به روز ساخته شده است؛ از این رو صاحبان این خودروها باید از چگونگی استفاده از آن دقت کنند تا مشکل خاصی آن را تهدید نکند.

دلایل خرابی گیربکس اتوماتیک بسترن

جعبه دنده اتوماتیک بسترن باید همیشه آماده باشد تا بتوان استفاده درستی از آن کرد. با این وجود هرچقدر که از آن مراقبت کنید باز ممکن است به دلایل مختلفی دچار مشکل شود. یکی از دلایل مشکل پیدا کردن این قطعه مهم، عادات بد رانندگی است. بعضی از رفتارها می‌ تواند برای موتور و گیربکس مضر باشد. گاهی اوقات ممکن است اصلاً متوجه نشوید که یک رفتار در رانندگی خوب است یا بد و یا اینکه بر روی سلامت خودرو تاثیر دارد و یا خیر.
 برخی از این عادت مضر رانندگی که می تواند به گیربکس آسیب بزند، نگه داشتن کلاچ است. وقتی پایتان را روی کلاچ فشار می دهید موجب سایش آن خواهد شد.

دقت داشته باشید که رانندگی با سرعت درست در جاده می تواند طول عمر جعبه دنده خودرو را افزایش دهد. همچنین توصیه می‌ کنیم که هنگام توقف از ترمز دستی استفاده کنید.

مراقبت از گیربکس اتوماتیک بسترن

  • به رانندگان بسترن توصیه می کنیم که هر ماه و وضعیت روغن گیربکس خودرویشان را بررسی کنند؛ زیرا اگر روغن به مقدار کافی وجود نداشته باشد بر روی عملکرد جعه دنده تاثیر می گذارد و خودرویتان نمی تواند به خوبی حرکت کند. پس با کم شدن سطح روغن در اولین فرصت نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
  • با لاستیک زاپاس رانندگی نکنید؛ زیرا معمولاً اندازه لاستیک زاپاس با لاستیک های اصلی خودرو مطابقت ندارد و به این ترتیب فشار زیادی به جعبه دنده وارد خواهد شد. پس تداوم استفاده از آن علاوه بر جعبه دنده، دیگر قسمت های خودرو نیز آسیب می بیند.
  • خصوصاً در روزهای سرد بلافاصله پس از روشن کردن خودرو حرکت نکنید؛ زیرا این کار فشار بسیار زیادی به قطعه های مختلف خودرو از جمله جعبه دنده وارد می کند. در این صورت باید اجازه دهید که خودرویتان در ابتدا کمی گرم شود و پس از آن شروع به حرکت کنید.
  • یکی از قسمت هایی که وظیفه فوق العاده مهمی را در گیربکس انجام دارد سیستم خنک کننده است. این سیستم وظیفه خنک سازی روغن گیربکس را به دنبال دارد و اگر به خوبی کار نکند گیربکس دچار آسیب های جدی خواهد شد. به همین دلیل توصیه می کنیم که هر ماه یک بار سیستم خنک کننده بسترن را بررسی کنید.

تعویض روغن گیربکس بسترن

روغن گیربکس عمل روانکاری قطعات سخت و فلزی جعبه دنده را انجام می دهد. با توجه به اینکه گیربکس باید سریع حرکت کند و هیچ گیری نداشته باشد باید قطعات آن به طور کامل روانکاری شود. روغن گیربکس این کار را انجام می دهد و موجب کارکرد جعبه ‌دنده بدون اصطکاک خواهد شد.

تعویض روغن در بهبود و روند عملکرد خودرو تاثیر بسیار زیادی دارد و باید در زمان مشخص تعویض شود. این کار به طور محسوس بر روی عملکرد گیربکس بسترن تاثیر می گذارد. دقت کنید که حتی نوع روغن هم مهم است.
با توجه به اینکه در جعبه دنده اتومات حرارت بیشتری نسبت به جعبه دنده دستی تولید می شود، باید روغن گیربکس آن را زودتر تعویض کنید، زیرا این حرارت موجب کاهش کیفیت روغن خواهد شد.

 بهترین زمان برای تعویض روغن گیربکس بین ۵۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر است. البته عوامل دیگری وجود دارد که بر روی زمان تعویض این روغن تاثیر می گذارند که از جمله آنها می ‌توان به میزان و نحوه استفاده از خودرو، شرایط رانندگی و … اشاره کرد.

 زندگی در یک شهر پر ترافیک بر روی زمان تعویض روغن تاثیر گذار است؛ زیرا ماندن های طولانی مدت در ترافیک موج بالا رفتن دما و بیش از حد داغ شدن روغن گیربکس می شود. به این ترتیب کیفیت روغن کاهش می‌ یابد و نمی تواند عمل روانکاری را اصولی انجام دهد؛ از این رو باید زودتر از دیگر افرادی که در شهرهای با ترافیک کم زندگی می کنند نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام کنید.
 هنگامی که در تعویض دنده صداهای غیر طبیعی را شنیدید به احتمال زیاد کیفیت روغن کاهش پیدا کرده است و ممکن است همانند قبل نتواند به آسانی عمل کند و تعویض دنده سختتر از قبل باشد.

دیدگاهتان را بنویسید