تعمیر گیربکس توسان

تعمیرکار تخصصی گیربکس توسان

تعمیر گیربکس توسان امری تخصصی می باشد و می بایست در تعمیرگاه مجاز گیزبکس توسان به انجام برسد. در مجموعه تهران گیربکس بهترین خدمات تعمیر گیربکس توسان با استفاده از تعمیرکاران با تجربه و اموزش دیده در زمینه تعمیر گیربکس هیوندا به انجام می رسد. استفاده از قطعات اصلی و عیب یابی دقیق از جمله مزایای مجموعه تعمیرگاهی تهران گیربکس در زمینه تعمیر گیربکس اتومات توسان به شمار می رود.

نسل سوم خودرو توسان

هیوندای توسان خودرویی محبوب در کلاس کامپکت کراس اور به شمار می رود که از سال 2004 تا کنون در حال تولید است و نسل سوم آن در سال 2017 وارد بازار شده است. این خودرو موتوری 2000 سی سی داشته که با 205 نیوتن متر گشتاور می تواند نیروی 164 اسب بخار را تولید کند. شتاب صفر تا صد آن نیز 11.5 ثانیه می باشد. توسان قدیم گیربکس 4 سرعته دارند و موتور 6 سیلندر و توسان جدید موتور 4 سیلندر گیربکس 6 سرعته.

تعویض روغن گیربکس اتومات توسان

روغن در گیربکس اتومات توسان سه وظیفه مهم را بر عهده دارد. اولین وظیفه خنک کاری قطعات گیربکس است که به کمک سیستم خنک کاری خودرو به انجام می رسد. وظیفه مهم تر روانکاری قطعات متحرک در گیربکس اتومات توسان می باشد و وظیفه سوم نیز کمک به عملکرد گیربکس توسط فشار روغن می باشد. در صورتی که روغن گیربکس اتومات توسان کیفیت خود را از دست داده باشد هیچ کدام از این وظایف به درستی به انجام نخواهد رسید. به همین دلیل ضروری است که در چنین شرایطی روغن گیربکس تعویض شود.

ویژگی های روغن فاسد در گیربکس اتومات توسان

هر چند برخی مواقع به صورتی چشمی نمی توان اطلاع دقیقی از کیفیت روغن گیربکس اتومات توسان کسب کرد اما به طور کلی روغن در وضعیت سالم به رنگ قرمز روشن بوده و چسبندگی قابل توجهی دارد که اگر مقداری از روغن را بین دو انگشت لمس کنید متوجه این چسبنگی می شوید. اما روغن فاسد چسبندگی خود را از دست داده و رنگ آن نیز متمایل به سیاه می شود. هر چه سیاهی روغن بیشتر باشد کیفیت روغن پایینتر خواهد بود. همچنین در مواقعی ممکن است ذرات ریز براده در داخل روغن وجود داشته باشند و با اینکه چسبندگی و رنگ آن نشانه ای از فاسد شدن نداشته باشد اما روغن نیاز به تعویض خواهد داشت. در خرابی هایی مانند سایش چرخ دنده ها با فشار بیش از حد مجاز این اتفاق رخ می دهد.

زمان تعویض روغن گیربکس اتومات توسان

بسته به مدل دستگاه هر 45 تا 65 هزار کیلومتر نیاز به تعویض روغن گیربکس اتومات توسان خواهید داشت. البته میزان دقیق را می توانید از داخل کاتالوگ خودرو مطالعه بفرمایید. از سوی دیگر در صورتی که هنوز به این مسافت نرسیده اید اما مدت زمانی طولانی از تعویض روغن شما گذشته باشد باز هم احتمال فساد روغن گیربکس اتومات توسان وجود خواهد داشت. رانندگی نامناسب و فشار زیاد بر گیربکس اتومات توسان منجر خواهد شد که طول عمر روغن کاهش یابد و بهتر است در بازدیدهای دوره ای کیفیت روغن گیربکس اتومات توسان خود را چک کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید.

تعویض فیلتر گیربکس اتومات توسان

فیلتر برای حفظ روغن گیربکس اتومات توسان از آلودگی های احتمالی در داخل گیربکس نصب می شود. با توجه به اینکه گیربکس اتومات توسان از قطعات مختلفی ساخته شده که هر یک ممکن است دچار ایراد شوند و ذرات ریز براده یا آلدوگی را به روغن اضافه کنند ضروری است که نسبت به تعویض به موقع فیلتر روغن ر نیز حساسیت داشته باشید. چرا که این آلودگی ها به مرور زمان می توانند هم روزنه های فیلتر را بند آورند و هم به این روزنه ها آسیب وارد کنند که در هر دو صورت مشکلاتی برای گیربکس بوجود خواهد آمد.

زمان تعویض فیلتر روغن گیربکس اتومات توسان

بهترین زمان برای تعویض فیلتر روغن گیربکس اتومات توسان همان زمانی است که روغن گیربکس را تعویض می نمایید. در اینجا هیچ تفاوتی نمی کند که تعویض روغن به علت سررسید مسافت مجاز باشد یا مدت استفاده از روغن گذشته باشد و یا اینکه به علت خرابی و تعمیرات ناچار به تعویض روغن گیربکس اتومات توسان شده باشد در هر صورت بهتر است به طور همزمان فیلتر روغن را نیز عوض کنید.

نکات طلایی نگهداری گیربکس اتومات توسان

با رعایت نکات زیر می توانید طول عمر و کارایی گیربکس اتومات توسان خود را افزایش دهید. به طور کلی رعایت اصول نگهداری صحیح می تواند از تعمیراتی آتی پیشگیری نماید.

 • عدم اعمال تغییرات سلیقه ای در خودرو: بعضی رانندگان ممکن است تمایل داشته باشند که خودرو خود را به سلیقه خود هم از نظر ظاهری و هم از نظر قطعات و امکانات تغییر دهند. اما برخی از این تغییرات اگر از حد متعارف خارج شده باشند می توانند هم به موتور و هم به گیربکس اتومات توسان شما آسیب برسانند. به عنوان مثال استفاده از قطعات برقی پر مصرف مانند لامپهای نئون یا سیستمهای صوتی غیر متعارف ممکن است با مصرف بالا سیستم برق خودرو را با مشکل رو به رو کند و با توجه به استفاده قطعات برقی در گیربکس اتومات توسان گیربکس خودرو شما نیز به مشکل بر می خورد. همچنین تغییرات رینگ و لاستیک با تغییر نسبت تبدیل دور موتور سبب می شود فشار بسیار زیادی بر گیربکس اتومات توسان وارد آید که در دراز مدت بر روی کارایی آن تاثیر خواهد گذاشت.
 • رانندگی غیر متعارف و فشار بر گیربکس اتومات توسان: البته قطعا گیربکس اتومات توسان به نحوی طراحی شده که با هر نوع رانندگی شما نیز به راحتی خراب نخواهد شد اما به هر حال حرکت با تغییرات شتاب زیاد و فشردن مکرر پدالهای گاز و ترمز سبب خواهد شد که فشار بیشتری بر گیربکس اتومات توسان وارد آید و استهلاک آن بالا رود. همچنین اگر این رفتار را در جاده هایی با شیب تند و یا با بار سنگین انجام دهید فشار اعمال شده بر گیربکس تشدید خواهد شد.
 • تاثیر بکسل کردن بر گیربکس اتومات توسان: بکسل کردن نیز اگر به شکل اصولی و با حرکت نرم و سرعت پایین انجام شود ضرر چندانی ندارد اما به طور کلی این خودرو برای بکسل کردن طراحی نشده و مخصوصا بکسل کردن خودروهای سنگین و حرکت سریع می تواند فشار زیادی را بر گیربکس اتومات توسان شما وارد آورد.
 • تعویض به موقع روغن گیربکس اتومات توسان: اگر تعویض روغن گیربکس خود را به تاخیر بیاندازید در دراز مدت مشکلاتی برای شما پیش خواهد آورد. کار با روغن فاسد سبب می شود روانکاری مناسب بین قطعات به انجام برسد و در این صورت سایش بین چرخ دنده های ثابت و متحرک ایجاد خواهد شد که ممکن است به تعمیراتی پر هزینه و زمانبر منجر شود.
 • رانندگی متعارف و اسهلاک گیربکس اتومات توسان: حرکات پر شتاب و تغییرات متوالی سرعت فشار بیشتری را بر گیربکس اتومات توسان وارد می اورد. بهترین حالت برای گیربکس اتومات حرکت با سرعت ثابت است. لذا پیشنهاد می شود حدالمقدور از حرکات مارپیچ و تغییرات متوالی سرعت و شتاب خودرو اجتناب کنید. همچنین حرکت سریع در جاده های پر پیچ و خم و با شیب تند می تواند فشار زیادی بر گیربکس اتومات توسان وارد آورد.
 • توجه به علائم هشدار دهنده گیربکس اتومات توسان: علائم هشدار دهنده همانطور که از نام آنها برمی آید علامتهایی هستند که در صورت عدم توجه به آنها ممکن است تعمیرات پر هزینه ای برای گیربکس اتومات توسان شما رخ دهد. در صورت مشاهده هر یک از علامتهای هشدار دهنده هر چه سریعتر چهت عیب یابی به مجموعه تهران گیربکس مراجعه نمایید.
 • بازدید دوره ای گیربکس اتومات توسان: اینکه بتوانید در دوره های مختلف مثلا دوره های یک ماهه یا سه ماهه به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتومات توسان مراجعه کنید و گیربکس خود را چک کنید می تواند بسیار مفید باشد. مخصوصا اگر قصد انجام مسافرت طولانی مدت را دارید چنین توصیه ای به شما می کنیم. اما حداقل کاری که می بایست انجام شود این است که در دوره های تعویض روغن موتور از تعمیرکار بخواهید موارد مهم را در خصوص گیربکس اتومات توسان شما چک کند. این موارد مهم شامل چک کردن سطح و کیفیت روغن گیربکس، نشتی، دمای بیش از حد، لرزش، شل بودن اتصالات و صدای اضافه می باشد.

علائم هشدار دهنده گیربکس اتومات توسان

گیربکس اتومات توسان دستگاهی پیشرفته و کارامد است که قطعات و اجزای مختلف آن در عملکرد گیربکس موثر هستند و در صورتی که یکی از اجزا با ایراد مواجه شود عملکرد دیگر قطعات نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و ممکن است به مرور زمان برای سایر قطعات نیز مشکل ایجاد شود. لذا برای صرفه جویی در هزینه و زمان خود بهتر است در صورت مشاهد هر یک از علائمی که در ادامه ذکر می گردد به تعمیرگاه مجاز گیربکس اتومات توسان مراجعه کنید:

 • روشن شدن چراغ چک گیربکس اتومات توسان: کمپانی سازنده پیش بینیهایی برای نشان دادن علائم هشدار دهنده به راننده داشته و سنسورهای متعددی در گیربکس اتومات توسان قرار داده که در صورت بروز بریخ معایب بلافاصله چراغ چک گیربکس را روشن می کنند. هر چند چراغ چک گیربکس نمی تواند تمامی معایب گیربکس اتومات توسان را پوشش دهد اما روشن شدن آن قطعا به معنی نیاز به عیب یابی خواهد بود حتی اگر این روشن شدن چراغ چک موقتی باشد.
 • لرزش گیربکس اتومات توسان: در صورتی که لرزش گیربکس اتومات توسان به حدی برسد که در داخل اتاق خودرو قابل تشخیص باشد نشان دهنده عمق خرابی ایجاد شده است و حتما باید هر چه سریعتر به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتومات توسان جهت عیب یابی مراجعه شود.
 • میل به حرکت در حالت خلاص در حالتی که دست دنده در حالت N قرار میگیرد
 • فرار روغن شدید در پیستون های میانی پوسته گیربکس که باعث گاز هرز بین دنده 1به 2 و 2 به 3 میشود.
 • عدم کشش مطلوب خودرو
 • تقه داشتن در کم کردن دنده، ضربه شدید در معکوس کشیدن
 • استشمام بوی سوختگی در گیربکس اتومات توسان: اگر از گیربکس اتومات توسان شما بوی سوختگی به مشام برسد ممکن است قطعات برقی آمپر بیش از حد مجاز مصرف کنند که در این حالت حتی امکان آتش سوزی نیز وجود دارد و بهتر است هر چه سریعتر موضوع مورد عیب یابی دقیق قرار بگیرد.
 • تقه زدن گیربکس اتومات توسان: تقه زدن به صدایی می گویند که کوتاه اما پشت سر هم شنیده می شود. تقه زدن می تواند نشان از گیر بودن چرخ دنده ها باشد و در این صورت بسیار خطرناک خواهد بود.
 • گاز هرز خوردن گیربکس اتومات توسان: اگر خودرو شما مشکل موتور یا مشکل در سیستم برقی و سنسورهای خود نداشته باشد گاز هرز خوردن به گیربکس اتومات توسان مربوط است و عمدتا ایراد از کلاچ خودرو خواهد بود.
 • زوزه کشیدن گیربکس اتومات توسان: یکی از مهمترین دلایل زوزه کشیدن در گیربکس اتومات توسان به خرابی بلبرینگها مربوط می شود. همچنین در صورت خرابی اویل پمپ یا سایش خفیف برنی چرخ دنده ها نیز ممکن است صدای زوزه کشیدن در گیربکس اتومات توسان گوش برسد.
 • گیر کردن دنده در گیربکس اتومات توسان: اینکه اهرم دنده گیربکس اتومات توسان شما در وضعیت خاصی گیر کند و به سختی تغییر وضعیت دهد ممکن است سلکتور دنده یا سیستم روغن با ایرادی مواجه شده باشد.
 • در رفتن دنده در گیربکس اتومات توسان: در رفتن دنده یا خارج شدن اهرم دنده از وضعیت خود نیز می تواند ناشی از ایرادهایی مشابه گیر کردن دنده گیربکس اتومات توسان باشد. این مورد نیز هر چند مانند تقه زدن یا بوی سوختگی اضطراری نیست اما نیاز به عیب یابی دارد تا به سایر قطعات آسیب وارد نیاید.

تعمیر فوری و موقت گیربکس اتومات توسان

در شرایط اضطراری که گیربکس اتومات توسان شما قفل شده و نمی توانید خودرو را حرکت دهید و دسترسی به تعمیرکار حرفه ای گیربکس اتومات توسان نیز میسر نیست می توانید با انجام اقدامات زیر به صورت موقت گیربکس اتومات توسان  را رفع عیب کرده و خودرو را راه اندازی نمایید.

 • ابتدا باید بست باطری را قطع کنید تا خطاهای احتمالی موقت از حافظه کامپیوتر گیربکس اتومات توسان پاک شود.
 • پس از گشت 5 دقیقه می توانید بست باتری را وصل کرده و خودرو را روشن کنید. به یاد داشته باشید در هنگام روشن کردن خودرو دنده در حالت خلاص باشد و پدال گاز را نیز فشار ندهید.
 • در فواصل زمانی سی ثانیه ای سه مرتبه خودرو را بدون فشردن پدال گاز خاموش و روشن کنید.
 • در نهایت اگر صدا یا لرزش شدیدی در گیربکس اتومات توسان مشاهده نمی شود می توانید به آرامی حرکت کنید.

در نظر داشته باشید در صورتی که با این شیوه توانستید که گیربکس اتومات توسان خود را رفع عیب کنید باز هم بهتر است برای چک کردن گیربکس به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتومات توسان مراجعه کنید تا مطمئن شوید که ایراد مهمی وجود ندارد.

هزینه تعمیر گیربکس اتومات توسان

برای اینکه مشخص شود هزینه تعمیر گیربکس اتومات توسان شما چقدر می شود ابتدا باید بدانید که چه قطعاتی معیوب شده اند و نیاز به تعمیر یا تعویض دارند. همچنن کیفیت روغن باید تست شود تا مشخص شود نیاز به تعویض روغن وجود دارد یا خیر در نهایت می توانید هزینه تعمیر گیربکس اتومات توسان را به صورت دقیق بدست آورید. اما اگر از قبل کارشناسی گیربکس اتومات توسان انجام شده و نوع تعمیرات مشخص است می توانید با تماس با مجموعه تهران گیربکس از هزینه تعمیر گیربکس اتومات توسان خود مطلع گردید.

سوالات متداول در گیربکس اتومات توسان

به چه دلیل گیربکس اتومات توسان پس از انجام تعمیرات دچار لرزش می شود؟

اگر به تازگی گیربکس اتومات توسان خود را تعمیر کرده اید و اکنون دچار لرزش شده است این مسئله می تواند به دلیل شل بودن اتصالات گیربکس باشد که با آچار کشی دقیق این لرزش رفع خواهد شد.

آیا همزمان با تعویض روغن گیربکس اتومات توسان نیاز به تعویض فیلتر روغن گیربکس نیز هست؟

قطعا برای اینکه مطمئن باشید روغن سالم و تمیز در گیربکس اتومات توسان شما گردش می کند بهتر است همزمان با تعویض روغن فیلتر روغن گیربکس اتومات توسان نیز عوض شود.

آیا گیربکسهای هیبریدی نیز مانند گیربکس اتومات توسان نیاز به تعویض روغن و فیلتر روغن گیربکس دارند؟

هر مکانیسمی که با روغن کار می کند و احتمال فساد روغن در ان وجود داشته باشد قطعا نیاز به تعویض روغن دارد و در گیربکسهای اتوماتیک به علت وجود قطعات متحرک امکان فساد روغن وجود دارد و بهتر است راس تاریخ یا مسافت تعیین شده نسبت به تعویض روغن و فیلتر روغن اقدام شود.

تقه زدن گیربکس اتومات توسان چه عواقبی را بدنبال دارد؟

اگر تقه زدن گیربکس اتومات توسان را به موقع رفع نکنید ممکن است چرخ دنده ها دچار انبالانسی شده و به قفل شدن کامل گیربکس بیانجامد که هزینه تعمیرات بالایی را در پی خواهد داشت.

گاز هرز خوردن گیربکس اتومات توسان چه دلیل خاصی می تواند داشته باشد؟

خرابی کلاچ از دلایل عمده گاز هرز خوردن خودرو به شمار می رود. چرا که با خرابی یا سایش کلاچ محور انتقال نیرو از موتور به چرخ ها قطع می گردد.

زوزه کشیدن گیربکس اتومات توسان چه ارتباطی با انبالانسی چرخ دنده ها دارند؟

در صورتی که چرخ دنده های به میزان بسیار کمی آنبالانس شده باشند با فشاری بیش از میزان طراحی شده با هم درگیر می شوند و این موضوع می تواند به زوزه کشیدن گیربکس اتومات توسان منجر شود.

خلاصی دنده در گیربکس اتومات توسان چه عللی می تواند داشته باشد؟

بروز مشکل در سیستم برقی خودرو علی الخصوص شیربرقی ها و یا کاهش سطح روغن می تواند به خلاصی گیربکس اتومات توسان منجر شود. البته خرابی کلاچ نیز گاهش چنین نشانه ای خواهد داشت.

حالت اضطراری دنده سه در گیربکس اتومات توسان چه معنایی می دهد؟

حالت اضطراری دنده سه در گیربکس اتومات توسان به معنای قفل شدن گیربکس در دنده سه است که ممکن است با به کار گیری فرایند تعمیر اضطراری که در این مقاله تشریح شد بتوانید این ایراد را رفع نموده گیربکس اتومات توسان را آزاد کنید.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس آزرا

تعمیر گیربکس سانتافه

تعمیر گیربکس سوناتا

دیدگاهتان را بنویسید