تعمیر گیربکس جک s3

تعمیر گیربکس جک s3 با قطعات اصلی

استفاده از قطعات اصلی در تعمیر گیربکس جک s3 بسیار حایز اهمیت است. برای آنکه تعمیر گیربکس جک s3 به درستی به انجام برسد و در آینده ناچار به مراجعه مجدد به تعمیرگاه نباشید ضروری است که تعمیر گیربکس اتومات جک s3 توسط نیروهای کارآزموده و با قطعات اصلی انجام شود.

مجموعه تهران گیربکس با در نظر گرفتن این نکات توانسته به عنوان معتبرترین و بهترین تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتومات جک s3 در تهران مطرح شود.

مزایا و خدمات ما برای تعمیر و سرویس گیربکس جک s3

خدمات تعمیرگاه تهران گیربکس

مزایای تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران گیربکس

جک s3 با فیس قدیمی اما محبوب

یکی از محبوبترین خودروهای چینی در بازار ایران خودرو جک s3 است که از سال 96 توسط شرکت کرمان موتور به عنوان کراس اور چینی کوچک وارد بازار شد و تا کنون تولید ان ادامه دارد. موتور این خودرو 1.6 لیتر حجم دارد و توانی معادل 107 اسب بخار تولید می کند. مصرف ترکیبی آن 7.6 لیتر در صد کیلومتر بوه و با شتاب صفر تا صد نزدیک به 11 ثانیه می تواند به سرعت 180 کیلومتر بر ساعت نیز برسد. گیربکس اتومات جک s3 از نوع CVT با حالت زمستانی و اسپرت می باشد که از جمله پیشرفته ترین گیربکسهای اتوماتیک در بازار است.

علائم هشدار دهنده گیربکس اتومات جک s3

گیربکس اتومات جک s3 اجزا و قطعات مختلفی دارد که کارکرد آنها به یکدیگر وابسته بوده و در صورتی که یکی از این قطعات ایرادی پیدا کرده باشند علاوه بر اینکه عملکرد گیربکس اتومات جک s3 مختل می شود و کیفیت همیشگی را نخواهد داشت سایر قطعات نیز ممکن است به مرور زمان آسیب ببینند. به عنوان مثال اگر سطح روغن گیربکس اتومات جک s3 شما کاهش یابد و شما مدتی با این شرایط رانندگی کنید عملیات خنک کاری و روانکاری در گیربکس اتومات جک s3 به خوبی به انجام نمی رسد. به مرور زمان چرخ دنده ها دچار سایش می شوند و فشاری بیش از فشار طراحی بر بلبرینگها وارد کرده و بلبرینگها نیز خراب می شوند. در نتیجه محور گردش چرخ دنده ها از وضعیت خود خارج می شود وآنبالانسی محور چرخ دنده ها به دریگری بیشتر منجر می شود. مشاهده می شود که ایراد کوچکی مانند کاهش سطح روغن در طولانی مدت می تواند به از کار افتادن کامل گیربکس اتومات جک s3 منجر شود. در صورتی که اگر به موقع متوجه این موضوع می شدید و این ایراد را رفع می نمودید هم در هزنه و هم در زمان خود صرفه جویی می داشتید. مهمترین علامتهای هشدار دهنده در گیربکس اتومات جک s3 به شرح زیر هستند:

 • بالا رفتن دمای روغن گیربکس اتومات جک s3: افزایش دمای روغن نشانه مهمی از خرابی یک قطعه در داخل گیربکس اتومات جک s3 به شمار می رود. اگر در هنگام بازدید دوره ای گیربکس متوجه این امر شدید بلافاصله نسبت به عیب یابی و رفع عیب اقدام کنید.
 • رعشه موقع ابتدای حرکت، عدم کشش مطلوب، گاز هرز موقع کندن ماشین
 • خلاص شدن کلی ماشین یعنی وقتی در D میگذاریم ماشین بعد از 20 ثانیه درگیر میشود چه عقب چه جلو و درگیری هم هنگام فشار دادن گاز از نوع درگیری خیلی شدید است و با تقه شدید
 • سرعت ماشین وقتی به 30 تا 40 میرسد دور موتور شروع به نوسان میکند. حدود 300 تا 500 دور در دقیقه
 • تقه زدن گیربکس اتومات جک s3: تقه زدن یکی از علامتهای آزار دهنده در گیربکس اتومات جک s3 به شمار می رود که معمولا راننده با مشاهده این علامت به تعمیرگاه مراجعه خواهد کرد. اما باید دانست که در مراحل اولیه ایرادی که پیش می اید تقه زدن با صدای بسیار اهسته بوده و شاید به سختی متوجه آن شوید. بهترین وصعیت این است که در همین مراحل ابتدایی نسبت به رفع عیب گیربکس اتومات جک s3 خود اقدام کنید.
 • در رفتن دنده گیربکس اتومات جک s3: اگر اهرم دنده در گیربکس اتومات جک s3 به صورت خود به خود از محل مورد نظر خارج می گردد و شما ناچار هستید دوباره دنده را در وضعیت خود قرار دهید ایراد مذکور می تواند به خرابی سلکتور دنده و یا ایراد در شیر برقی یا سوپاپها مربوط باشد.
 • لرزش گیربکس اتومات جک s3: لرزش ممکن است به خرابی یکی از قطعات سیستم روغن و یا شل بودن اتصالات گیربکس اتومات جک s3 مربوط شود. لرزش نیز ایرادی است که اگر به موقع علت ان رفع نگردد به مرور زمان بیشتر شده و به بیشتر قطعات داخلی گیربکس اتومات جک s3 صدمه وارد خواهد کرد.
 • گیر کردن دنده گیربکس اتومات جک s3: گیر کردن عموما با قفل شدن تفاوت دارد. در صورتی که دنده گیربکس اتومات جک s3 قفل شود شما نمی توانید خودرو را از جای خود حرکت دهید و نیاز به تعمیر برای حرکت ضروری خواهد بود. اما گیر کردن دنده یعنی شما پس از چند بار تلاش می توانید دنده را از وضعیت خود خارج کنید و به وضعیت مورد نظر درآورید. بهتر است تا قبل از اینکه گیر کردن گیربکس اتومات جک s3 به قفل شدن منتهی شود گیربکس خودرو خود را مورد عیب یابی قرار دهید.
 • گاز هرز خوردن گیربکس اتومات جک s3: برای اینکه مطمئن شوید که گاز هرز خوردن خودرو به گیربکس اتومات جک s3 مربوط است و ایراد موتوری نیست در حالت دنده خلاص پدال گاز را چند بار فشار دهید اگر دور موتور به خوبی و بدون ایرادی بالا رفت احتمال ایراد به کلاچ گیربکس اتومات جک s3 مربوط است.
 • زوزه کشیدن گیربکس اتومات جک s3: زوزه کشیدن علل متفاوتی می تواند داشته باشد. به طور کلی اگر درگیری در داخل گیربکس اتومات جک s3 به صورت فشار و انبالانسی بسیار کمی باشد به زوزه کشیدن منتهی می شود و در غیر این صورت به شکل تقه زدن نمایان می گردد. همچنین اگر یکی از بلبرینگهای چرخ دنده ها یا اویل پمپ نیز ایراد پیدا کرده باشند ممکن است با زوزه کشیدن گیربکس اتومات جک s3 مواجه شوید. البته کاهش سطح روغن نیز یکی از دلایل زوزه کشیده قلمداد می گردد.

هزینه تعمیر گیربکس اتومات جک s3

همانطور که گفته شد لیست بلند بالایی از ایرادات مختلفی که در گیربکس اتومات جک s3 احتمال وقوع دارند  در دسترس تعمیرکار قرار دارد. لذا برای اینکه متوجه شوید هزینه تعمیر گیربکس اتومات جک s3 شما چقدر می شود قطعا باید ابتدا قطعه معیوب را شناسایی کنید و همچنین شدت صدمه وارد شده را نیز دریابید که آیا قطعه مذکور نیاز به تعمیر دارد یا حتما باید تعویض شود. پس از انجام کارشناسی دقیق هزینه تعمیر گیربکس اتومات جک s3 شما مشخص خواهد شد.

برای آنکه کمترین هزینه را برای تعمیر گیربکس اتومات جک s3 خود پرداخت کنید و در زمان و سرمایه خود صرفه جویی نمایید بهتر است اقدامات تعمیر و نگهداری را به موقع به انجام برسانید.

سرویسهای نگهداری گیربکس اتومات جک s3

گیربکس اتومات جک s3 نیز مانند هر دستگاه پیشرفته دیگری نیاز به نگهداری دارد تا طول عمر بیشتری داشته باشد و کمتر به تعمیر نیاز داشته باشد. بر هر راننده ای واجب است که دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کند تا از اقدامات مد نظر کمپانی سازنده برای نگهداری گیربکس اتومات خودرو مطلع شود اما مهمترین مواردی که توسط تعمیرکاران با تجربه تهران گیربکس پیشنهاد می شود به شرح زیر هستند:

 • بازدید دوره ای گیربکس اتومات جک s3: بازدید دوره ای معمولا به صورت هر ماه یا هر سه ماه یک بار به انجام می رسد. در مواقعی که راننده فرصت کافی برای اینکار ندارد توصیه می شود لااقل هر بار که برای تعویض روغن موتور اقدام می کند از تعمیرکار مربوطه بخواهد موارد مهم را در خصوص گیربکس اتومات جک s3 نیز چک کند.
 • تعویض روغن گیربکس اتومات جک s3: روغن در گیربکس اتومات جک s3 نقشی حیاتی دارد و در صورتی که کیفیت خود را از دست داده باشد و به اصطلاح فاسد شده باشد عملکرد گیربکس اتومات جک s3 را با اختلال جدی مواجه کرده و حتی ممکن است خرابی و تعمیرات پر هزینه ای را نیز در پی داشته باشد.
 • تعویض فیلتر روغن گیربکس اتومات جک s3: فیلتر روغن نیز به اندازه خود روغن گیربکس اتومات جک s3 حایز اهمیت است چرا که آسیب دیدن فیلتر روغن حتی ممکن است بیش از فاسد شدن روغن به قطعات حساس گیربکس اتومات جک s3 آسیب وارد کند. لذا ضروری است در موعد مقرر نسبت به تعویض فیلتر روغن گیربکس اتومات جک s3 نیز اقدام شود.
 • پیگیری علائم هشدار دهنده جک s3: در صورتی که هر یک از علامتهای هشدار دهنده جک s3 را در خودرو خود مشاهده کردید قبل از اینکه ایراد بوجود آمده تشدید شود و یا سایر قطعات را نیز درگیر کند جک s3 خود را در تعمیرگاه تهران گیربکس مورد عیب یابی قرار دهید و تا بر طرف نشدن ایراد گیربکس مسئله را پیگیری کنید.
 • تغییرات رینگ و لاستیک و تاثیر بر گیربکس اتومات جک s3: وظیفه اصلی گیربکس اتومات تغییر دور خودرو به دور ایده آل است. با تغییر قطر رینگ و لاستیک به شکل غیر متعارف این نسبت دور تغییر می کند و لذا فشاری بیش از میزان طراحی شده بر گیربکس اتومات جک s3 وارد امده و در طولانی مدت می تواند به آسیب رسیدن به گیربکس منجر شود.
 • رانندگی ایده آل برای گیربکس اتومات جک s3: معمولا فشاری که بر گیربکس اتومات جک s3 وارد می اید از دو جنبه قابل بررسی است. نخست نیرویی است که باید خودرو را به جلو براند. هر چه بار سنگینتری در خودرو باشد و خودرو با سرعت بالاتری حرکت کند و شیب جاده بیشتر باشد این فشار بیشتر می شود. لذا بهتر است در شرایط سخت حدالمقدور با سرعت کمتر حرکت کنید. دومین عامل حرکت پر شتاب است. افزایش و کاهش سرعت پیاپی نیز فشار زیادی را بر گیربکس اتومات جک s3 وارد خواهد آورد. حالت ایده آل برای گیربکس اتومات جک s3 حرکت با سرعت ثابت و با کمترین میزان تغییر شتاب است.
 • نصب لوازم برقی و تاثیر بر گیربکس اتومات جک s3: بهطور کلی هر گونه تغییرات سلیقه ای ممکن است عملکرد خودرو را از حالت استاندارد خارج کند و به گیربکس اتومات جک s3 نیز فشار وارد کند. نصب لوازم برقی پر مصرف مانند لامپهای نئون و سیستم صوتی غیر عادی ممکن است سیستم برق خودرو را با مشکل مواجه کند. کمبود برق به قطعات برقی گیربکس اتومات جک s3 نیز لطمه وارد کرده و عملکرد گیربکس را تحت تاثیر قرار دهد.

بازدید دوره ای گیربکس اتومات جک s3

اما ممکن است سوال پیش بیاید که در بازدید دوره ای گیربکس اتومات جک s3 چه مواردی باید چک شوند؟ اهم مواردی که باید در بازدید دوره ای مورد بررسی قرار گیرند به دو دسته تقسیم می شوند. دسته نخست مواردی است که می بایست در وضعیت موتور روشن چک شوند. این موارد مانند لرزش گیربکس، دمای گیربکس، نشتی روغن گیربکس و صدا غیر عادی آن است. برای اینکار بهتر است خودرو حداقل یک ساعتی روشن باشد تا گیربکس کاملا گرم شده باشد. لازم به ذکر است برخی معایب مانند نشتی در شرایط تحت فشار بهتر خود را نشان می دهند.

دسته دوم مواردی که در بازدید دوره ای گیربکس اتومات جک s3 چک می شوند در وضعیت موتور خاموش یا به اصطلاح در حالت موتور سرد چک می شوند. این موارد شامل سطح روغن گیربکس، شل بودن اتصالات گیربکس و کیفیت روغن گیربکس می باشند.

زمان تعویض روغن گیربکس اتومات جک s3

تعویض روغن در گیربکس اتومات جک s3 بر اساس مدت زمان مصرف روغن و یا مسافت طی شده توسط خودرو محاسبه می شود. بسته به مدل خودرو معمولا بین 40 تا 60 هزار کیلومتر را برای تعویض روغن گیربکس در نظر می گیرند. متناسب به این مسافت نیز مدت زمان تاریخ مصرف روغن گیربکس اتومات جک s3 مشخص می شود. به طور معمول اگر در دفترچه راهنمای خودرو شما 40 هزار کیلومتر برای تعویض روغن گیربکس در نظر گرفته باشد این مسافت معادل 3 سال است و اگر 60 هزار کیلومتر را در نظر گرفته باشند این مسافت نیز معادل 5 سال در نظر گرفته می شود.

بعلاوه باید در نظر داشت که نحوه استفاده شما از خودرو نیز می تواند بر طول عمر روغن گیربکس اتومات جک s3 تاثیر گذار باشد. رانندگی نامناسب می تواند فشار زیادی را بر گیربکس اتومات جک s3 وارد کند و در نتیجه روغن گیربکس نیز همواره با دمای بالاتر کار می کند و سایش پر فشارتری را بین چرخ دنده ها تحمل کرده و زودتر لزجت خود را از دست می دهد. با تست کردن کیفیت روغن گیربکس در زمان بازدید دوره ای می توانید هر زمان که روغن گیربکس اتومات جک s3 نیاز به تعویض داشت نسبت به تعویض ان اقدام نمایید.

راه اندازی و تعمیر موقت گیربکس اتومات جک s3

خرابی در گیربکس اتومات جک s3 می تواند شدت متفاوتی داشته باشد. از ایجاد مقدار کمی صدا یا لرزش می تواند خرابی تصور شود تا حد نهایت ان که گیربکس اتومات جک s3 کاملا از کار می افتد و قفل می شود و امکان حرکت خودرو وجود ندارد. اما برخی مواقع نیز با اینکه گیربکس قفل شده است اما ایراد جزئی می باشد و با انجام چند راهکار ساده می توانید ایراد را برطرف نمایید. این راهکارها به شرح زیر هستند:

 • ابتدا باید برق خودرو را قطع کنید. برای اینکار بهتر است بست خودرو را بردارید. قطع برق اگر پنج دقیقه ادامه داشته باشد کافیست.
 • برق خودرو را مجددا متصل نموده و در حالتی که دنده در وضعیت خلاص قرار دارد و پدال گاز را فشار نمی دهید خودرو را روشن کنید سی ثانیه در همین وضعیت مانده و سپس خودرو را خاموش نمایید.
 • اجازه بدهید سی ثانیه نیز خودرو خاموش باشد و مجددا خودرو را روشن کنید. این کار تا سه مرتبه انجام می شود تا برنامه کامپیوتری گیربکس اتومات جک s3 به خوبی تنظیم شود.
 • خودرو را روشن کنید به آرامی دنده را در وضعت مورد نظر قرار دهید و حرکت کنید. به یاد داشته باشید حتی اگر با این راهکار ساده توانستید مشکل را کاملا رفع نمایید باز هم مراجعه به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتومات جک s3 و چک کردن گیربکس می تواند مفید باشد.

سوالات متداول در گیربکس اتومات جک s3

گاز هرز خوردن گیربکس اتومات جک s3 چه دلیلی می تواند داشته باشد؟

گاز هرز خوردن اگر مربوط به گیربکس باشد اغلب به سایش بیش از حد و خرابی کلاچ و یا ایراد سیستم روغن مربوط خواهد بود.

روغن گیربکس اتومات جک s3 در چه زمانی باید تعویض شود؟

برای مشخص شدن مسافت مورد نیاز برای تعویض روغن گیربکس اتومات جک s3 بهتر است به دفترچه راهنمای خودرو که بر حسب مدل خودرو مسافتی را کمپانی سازنده مشخص کرده است مراجعه کنید. اما به طور متداول بین 40 تا 60 هزار کیلومتر را برای تعویض روغن گیربکس اتومات جک s3 در نظر می گیرند.

زوزه کشیدن گیربکس اتومات جک s3 چه دلایل مختلفی می تواند داشته باشد؟

دلایل زوزه کشیدن گیربکس اتومات جک s3 بسیارند. اما مهمترین دلایل آن را می توان به خرابی بلبرینگها یا ایراد در سیستم روغن و یا سایش بیش از چرخ دنده ها مربوط دانست.

آیا گیربکس های هیبریدی نیز همچون گیربکس اتومات جک s3 زمان مشخصی برای تعویض روغن و فیلتر روغن گیربکس دارند؟

در گیربکسهای هیبریدی نیز از روغن گیربکس برای روانکاری استفاده می شود و این روغن به مرور زمان کیفیت خود را از دست خواهد داد لذا مانند گیربکس اتومات جک s3 دوره مشخصی را برای تعویض روغن انها در نظر می گیرند.

تقه زدن گیربکس اتومات جک s3 چه دلیلی دارد و چطور رفع می شود؟

اگر چرخ دنده ها از محور خود اندکی انجراف پیدا کنند و یا به اصطلاح انبالانس شده باشد ممکن است صدای تقه زدن یا زوزه کشیدن در داخل گیربکس اتومات جک s3 شنیده شود. در این مواقع باید به صورت دقیق کلیه محورهای چرخ دنده ها بررسی شود و هر محور به خوبی بالانس شود.

در زمان گیر کردن دنده در حالت پارک چه کار می توانیم انجام دهیم؟

اگر این گیر کردن به سیستم برقی مربوط باشد می توانید با انجام فرایندی که در بخش تعمیرات موقت گیربکس اتومات جک s3 بیان شد ایراد را برطرف کنید.

خلاصی گیربکس اتومات جک s3 چه ارتباطی با کلاچ دارد؟

درصورتی که کلاچ به کلی از کار افتاده باشد و یا فشار روغن در گیربکس اتومات جک s3 کاهش یافته باشد و کلاچ قفل نشود محور انتقال نیرو از موتور به چرخها در این نقطه قطع می شود و به اصطلاح خلاصی گیربکس اتومات جک s3 رخ می دهد.

حالت اضطراری گیربکس اتومات جک s3 در دنده با چه روشی رفع می گردد؟

اگر گیربکس خودرو به مدت طولانی و با فشار زیاد در حال کار بوده و حالت اضطراری دنده سه یعنی قفل شدن گیربکس اتومات جک s3 در دنده سه رخ داده است بهتر است برای دو ساع خودرو را خاموش کنید و اجازه دهید گیربکس اتومات جک s3 به دمای محیط برسد. ممکن است با همین روشن موقتا حالت اضطراری دنده سه رفع شود اما باید هر چه سریعتر به مجموعه تهران گیربکس مراجعه کرده و گیربکس اتومات جک s3 خود را مورد عیب یابی و کارشناسی دقیق قرار دهید.

چرا گیربکس اتومات جک s3 پس از تعمیرات دچار لرزش می شود؟

اگر به تعمیرگاه مجاز گیربکس اتومات جک s3 برای تعمیر گیربکس خودرو خود مراجعه نکرده باشید ممکن است تعمیر کیفیت کافی را نداشته باشد و حتی امکان دارد که اتصالات گیربکس اتومات جک s3 به خوبی سفت نشده باشد و لذا گیربکس دچار لرزش شده باشد.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس جک

تعمیر گیربکس جک j4

تعمیر گیربکس جک j5

تعمیر گیربکس جک s5

میلاد سرلک

میلاد سرلک هستم. مهندسی مکانیک خوندم و بیش از 16 سال سابقه تعمیر گیربکس خودرو دارم. 10 سالی هست که به صورت تخصصی تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای خارجی و ایرانی رو انجام میدم. هدفم اینه که تمامی تجارب شخصی، اطلاعات فنی و نکات مهم انواع گیربکس های اتوماتیک رو اینجا با شما به اشتراک بگذارم

دیدگاهتان را بنویسید