تعمیر گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷

تعمیر گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷

جهت تعمیر گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ حتما می بایست به تعمیرگاه تخصصی که از تعمیرکاران آموزش دیده در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ استفاده می کنند بهره ببرید. تعمیرگاه تهران گیربکس به عنوان تعمیرگاه مجاز گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ در تهران با عیب یابی تخصصی و دقیق و بهرمندی از قطعات اصلی بهترین گزینه برای تعمیر گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ به شمار می رود.

در این مقاله مطالبی چند در خصوص تعمیر گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ به شرح زیر عنوان می گردد:

 • معرفی خودرو چری تیگو 7
 • اصول نگهداری گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷
 • علائم هشدار دهنده گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷
 • زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷
 • هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷
 • تعمیرات اضطراری گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷
 • سوالات متداول گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷

معرفی خودرو چری تیگو 7

کمپانی چری یکی از موفقترین و بزرگترین خودروسازهای چینی در دنیا به شمار می رود. در کشور ما نیز محصولات این خودروساز از جمله چری تیگو 7 به تعداد زیاد مورد اقبال عمومی قرار گرفته است. مدلهای موجود در بازار از سال 98 تا 1041 بوده و گیربکس آن از مدل اتومات 6 دنده دو کلاچه می باشد. گیربکس از نوع دبل کلاچ خشک و از نوع دیسک و صفحه ای است. موتور این کراس اوور نیز 147 اسب بخار قدرت تولید می کند.

اصول نگهداری گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷

گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ نیز مانند هر دستگاه پیشرفته دیگری نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. برای افزایش طول عمر گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ نیاز است که این اصول به خوبی و به موقع به کار گرفته شوند. در این بخش مهمترین این اصول را تشریح می کنیم:

 • بازدید دوره ای گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷: بهتر است در دوره های زمانی ماهانه یا حداکثر هر سه ماه یکبار به تعمیرگاه مجاز گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ مراجعه کنید تا کارشناس گیربکس را مورد بررسی قرار دهد. مواردی که در بازدید دوره ای می بایست چک شوند شامل نشتی روغن گیربکس، کیفیت روغن گیربکس، سطح روغن گیربکس، دما لرزش و یا صدای غیر عادی گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ و شل بودن اتصالات گیربکس می باشد.
 • دفترچه راهنمای گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷: درست مانند هر وسیله ای که از تکنولوژی پیشرفته ای استفاده می کند برای آنکه استفاده مناسب و کارآمدی از گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ خود داشته باشید ضروری است که دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید که در آن برخی نکات ریز و دقیق ذکر شده که رعایت انها می تواند تاثیر بسزایی در سلامت گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷شما داشته باشد.
 • عدم اعمال تغییرات سلیقه ای در خودرو: برخی تغییرات سلیقه ای اگر خیلی غیر متعارف باشد می تواند گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ را از حالت طراحی خارج کند و فشاری بیش از حد به آن وارد آورد. از جمله این تغییرات می توان به تعویض رینگ و لاستیک با قطرهای خیلی بزرگ اشاره کرد که عملا نسبت دور موتور را تغییر می دهد و در دراز مدت می توانند استهلاک فراوانی را به گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ تحمیل نمایند. همچنین استفاده از لوازم برقی پر مصرف مثل لامپهای نئون یا سیستمهای صوتی پر مصرف می توانند در مواقعی برق بیش از حد مصرف کرده و سیستم برق خودرو را مختل کنند. این اتفاق باعث می شود قطعات برقی گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ نیز دچار ایراد در عملکرد خود شوند.
 • تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷: از جمله مهمترین اصول نگهداری گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ تعویض روغن بموقع و اصولی است. به یاد داشته باشید که حتما می بایست از روغن با کیفیت و اصلی استفاده کنید چرا که گیربکس وسیله ای حساس است و تحت فشار بالا کار می کند و روغن های جایگزین نمی توانند راندمان مناسبی داشته باشند. اگر روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ شما فاسد شده باشد علاوه بر مختل شدن کارکرد گیربکس آسیب جدی به قطعات مختلف آن نیز وارد خواهد آمد.
 • توجه به علائم هشدار دهنده گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷: مهمترین علائم هشدار دهنده در گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ که می بایست مورد توجه رانندگان قرار بگیرد در بخش بعدی ذکر می شود. در صورت مشاهده هر یک از این علائم هر چه سریعتر به تعمیرگاه اختصاصی گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ مراجعه کنید.
 • فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷: فیلتر روغن وظیفه زودند آلودگی های روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ را بر عهده داشته و زمان تعویض ان نیز دقیقا در دوره تعویض روغن گیربکس است. یعنی هم روغن و هم فیلتر روغن گیربکس را می بایست همزمان عوض کنید. در خصوص فیلتر روغن ذکر این نکته ضروری است که این قطعه قابل شستشو نیست و با راهکارهایی مانند گازوئیل شویی یا باد گرفتن نمی توان آن را احیا کرد بلکه فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ قطعه ای مصرفی است و فقط باید عوض شود.

علائم هشدار دهنده گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷

گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده که با کار کردن استاندارد آنها در کنار هم گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ نیز عملکردی استاندارد و نرم خواهد داشت. اما اگر آسیبی جزئی به قطعه ای در داخل گیربکس وارد آید به مرور زمان این آسیب جزئی می توانند سایر قطعات را نیز درگیر کرده و خرابی های بزرگتری به بار بیاورد. برای جلوگیری از این مسئله ضروری است که در صورت مشاهده هر گونه علامتی از آسیب دیدن قطعات داخلی گیربکس نسبت به عیب یابی دقیق و رفع عیب صحیح و استاندارد اقدام شود. مهمترین علائمی که یک راننده برای سلامت گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ خود باید در نظر داشته باشد به شرح زیر هستند:

 • تقه زدن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷: صدای تقه زدن ممکن است در شرایط خاصی به گوش برسد. به عنوان مثال ممکن است شما تنها در ابتدای حرکت متوجه تقه زدن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ خود شوید و در سرعتهای بالاتر این صدا رفع شود و یا بالعکس در سرعتهای بالاتر صدای تقه زدن به گوش برسد. یا در هنگام سنگین بودن خودرو این صدا را بشنوید در هر حال باید منشا صدا دقیقا شناسایی و ایراد مذکور رفع شود.
 • گاز هرز بیش از حد در ابتدای حرکت
 • لرزه ابتدای حرکت
 • نداشتن دنده های زوج و دنده عقب گاهی رخ میدهد.
 • عدم کشش مطلوب، کم جان شدن ماشین و کم شدن قدرت مانور
 • مکث بیش از حد هنگام درگیری درایو یا دنده عقب
 • افت شتاب گیری
 • صدای بلبیرینگ کلاچ به موقع درگیری دنده که نشان دهنده خرابی بلبیرینگ های کلاچ است که بلبیرینگ کلاچ دوبل دارند.
 • گاز هرز خوردن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷: اگر گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ دچار ایراد گاز هرز خوردن شده باشد دو عیب معمولا وجود دارند. یا کلاچ بیش از حد دچار سایش شده و یا اینکه فشار روغن مناسبی برای درگیر شدن کلاچ وجود ندارد. مورد دوم حتی از مورد اول نیز مهمتر است و حتما باید بدان رسیدگی شود.
 • در رفتن دنده گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷: اگر اهرم دنده شما در وضعیت خاصی گیر می کند و یا اینکه خود به خود از وضعیتی که قرار دارد خارج می شود نشان از خرابی در سلکتور دنده و یا اهرم تعویض دنده و یا ایرادی در سیستم روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ است.
 • لرزش گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷: قطعا گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ نیز مانند هر دستگاه دیگری مقداری لرزش دارد اما اگر این لرزش به نحوی زیاد باشد که به خوبی در داخال اتاق خودرو حس شود نشانه خطرناکی از خرابی های بزرگ در داخل گیربکس است و اگر به موقع نسبت به رفع عیب گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ خود اقدام نکنید ممکن است خرابی پر هزینه و زمانبر در انتظار شما باشد.
 • زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷: زوزه کشیدن یکی از ایرادهایی است که در گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ بوجود می اید و می تواند ناشی از خرابی بلبرینگها و یا کاهش سطح روغن در گیربکس باشد. خرابی بلبرینگها می تواند به انبالانسی چرخ دنده ها منجر شود و کاهش سطح روغن نیز می توانند خطرات زیادی را بدنبال داشته باشد.
 • بوی سوختگی گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷: در صورتی که گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ بوی سوختگی بدهد نشانه ای از خرابی یکی از قطعات برقی و آمپر کشیدن آن و یا وجود اتصالی در قطعات برقی گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ است و حتی خطر آتش سوزی نیز وجود دارد. لذا پیشنهاد می کنیم در صورتی که بوی سوختگی گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ را استشمام می کنید هر چه سریعتر به تعمیرگاه مجاز گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ مراجعه کنید.

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷

در دفترچه راهنمای خودرو بنا به مدل خودرو معمولا مسافتی را برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ در نظر می گیرند. این مسافت معمولا بین 40 تا 60 هزار کیلومتر است. اما در شرایطی نیز قبل از طی شدن مسافت مورد نظر نیاز دارید که روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ را تعویض نمایید. در صورتی که مدت زمان استفاده شما از گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ بیش از حد مجاز باشد حتی اگر مسافت مورد نظر نیز طی نشده باشد می بایست روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ خود را تعویض کنید. این زمان برای 40 هزار کیلومتر 4 سال و برای 60 هزار کیلومتر 6 سال در نظر گرفته می شود. همچنین در صورت بروز خرابی های خاصی روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ دیگر قابل استفاده نیست و باید عوض شود. روغن فاسد معمولا به رنگ سیاه است در حالی که روغن سالم به رنگ قرمز روشن می باشد.

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷

جهت اطلاع از هزینه دقیق تعمیر گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ باید ابتدا نوع خرابی دقیقا مشخص شود و قطعاتی که باید تعویض یا تعمیر گردند نیز معین شوند. لذا ضروری است ابتدا خودرو خود را تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ انتقال داده و مورد کارشناسی قرار دهید.

تعمیرات اضطراری گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷

تعمیرات اضطراری در زمانی انجام می شود که گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ کاملا از کار افتاده و نمی تواند خودرو را حرکت دهید. در این مواقع ممکن است با راهکارهایی که در این بخش ارائه می شود بتوانید موقتا گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ خود را رفع کرده و در فرصت مناسب به تعمیرگاه تهران گیربکس مراجعه نمایید. این راهکارها بدین شرح هستند:

 • خودرو را خاموش کنید و بست باتری را بردارید.
 • پس از 5 دقیقه بسته باتری را وصل کرده بدون اینکه گاز بدهید و در وضعیت دنده خلاص خودرو را روشن کنید.
 • سه مرتبه خودرو را روشن و خاموش کنید و هر بار نیز سی ثانیه صبر نمایید.
 • در نهایت خودرو را روشن کرده و به آرامی حرکت کنید.

در صورتی که در هنگام حرکت صدا یا لرزش شدیدی حس کردید خودرو را خاموش کنید و تنها توسط جرثقیل به تعمیرگاه مجاز گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ مراجعه کنید.

سوالات متداول گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷

برای نگهداری بهتر گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ چه سرویسهایی باید به انجام برسد؟

مهمترین رویسهای نگهداری گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ شامل تعویض روغن و فیلتر روغن گیربکس و همچنین بازدید دوره ای گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ به صورت ماهانه یا سه ماه یکبار است.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷در زمان خرابی به چه دلیلی انجام می شود؟

در زمان برخی خرابی ها که ذرات براده وارد روغن شده است و روغن بیش از حد کثیف می باشد حتی اگر مسافت مد نظر کارخانه نیز طی نشده باشد باید روغن و فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ را عوض کنید.

وضعیت اضطراری دنده سه در گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ چه معنایی دارد و چطور رفع می شود؟

این وضعیت در حالتی رخ می دهد که گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ ایرادی اساسی داشته باشد و به صورت خودکار در وضعیت دنده سه قفل شود. در این شرایط ممکن است بتوانید با راهکارهای تعمیر اضطراری گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ خلاهای کامپیوتری را پاک کرده و گیربکس را راه اندازی کنید.

لرزش گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ در چه مواقعی به شل بودن اتصالات مربوط است؟

اگر به تازگی گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ خود را در تعمیرگاه غیر مجاز تعمیر کرده باشید و تعمیرکار به شکل استاندارد گیربکس را مونتاژ نکرده باشد ممکن است با لرزش گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ به دلیل شل بودن اتصالات مواجه شوید که در این صورت باید به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ مراجعه کنید تا اتصالات با گشتاور استاندارد سفت شوند.

تقه زدن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ به چه دلیلی رخ می دهد؟

تقه زدن می توان به ایرادی در سیستم روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ مربوط باشد. همچنین ممکن است مشکلی برای شیربرقی ها پیش امده و یا چرخ دنده ها تحت فشار درگیر شده باشند.

گاز هرز خوردن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ چه ارتباطی با روغن گیربکس دارد؟

اگر فشار روغن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ به هر دلیل کم باشد ممکن است کلاچ به خوبی و به شکل استاندارد درگیر نشود که در این صورت مشکل گاز هرز خوردن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ بروز می کند.

آیا در گیربکسهای هیبریدی نیز نیازی به تعویص روغن و فیلتر روغن همانند گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ وجود دارد؟

بله قطعا همینطور است. چرا که در گیربکسهای هیبریدی نیز ممکن است روغن گیربکس فاسد شود و در صورت کارکرد با روغن فاسد عملکرد گیربکس مختل خواهد شد.

گیر کردن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ در دنده پارک به چه دلایلی رخ می دهد؟

ممکن است سیستم ترمز خودرو ایراد داشته باشد و در وضعیت دنده پارک ترمزها قفل شوند و یا اینکه سیستم برقی خودرو ایراد داشته باشد. برای مشخص شدن دلیل اصلی قفل شدن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ در دنده پارک باید به تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید.

زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ چه مشکلاتی می تواند ایجاد کند؟

اگر زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک چری تیگو ۷ به دلیل خرابی بلبرینگها باشد ممکن است باعث ایجاد لقی بسیار ناچیزی در حرکت چرخ دنده ها شود که همین لقی به آنبالانسی چرخ دنده ها منجر خواهد شد.

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس اتوماتیک آریزو ۵

تعمیر گیربکس اتوماتیک آریزو ۶

تعمیر گیربکس آریزو

تعمیر گیربکس تیگو

تعمیر گیربکس تیگو 5

تعمیر گیربکس چری

دیدگاهتان را بنویسید