تعمیر گیربکس مزدا 3

 اولین بار در سال ۱۳۸۶ بود که مزدا ۳ وارد بازار کشور شد و توجهات زیادی را به خود جلب کرد و توانست فروش بالایی داشته باشد. مزدا یک شرکت ژاپنی است که همکاری خود را با ایران در سال ۱۳۳۸ آغاز کرد. یکی از پرطرفدار ترین و جذاب ترین خودروهای تولیدی این برند مزدا ۳ بود که اولین نسل آن از سال ۸۶ تا ۸۹ در بازار ایران حضور پیدا کرد و به دلیل طراحی جذاب و عملکرد عالی توانست فروش بالایی به دست بیاورد.

 سال ۸۹ تصمیم گرفتند که نسل دوم مزدا ۳ را جایگزین نسل اول آن کنند. ظاهر نسل دوم نسبت به مدل قبلی مدرن تر شده و آپشن های بیشتری به آن اضافه شده بود و توانست ایمنی بیشتری ایجاد کند. مزدا ۳ یک خودرو خانوادگی جمع و جور است که در دو تیپ ۴ (فول) و یا ۳ (نیمه فول) در حال تولید است که تفاوت چندانی با هم ندارند و فقط بخش رفاهی و تجهیزات ایمنی آنها با هم متفاوت است.

 هر دو تیپ این خودرو به گیربکس ۵ سرعته اتوماتیک مجهز هستند که در آن ها نقص های گیربکس 4 سرعته اتوماتیک نسل اول برطرف شده است و عملکرد سریع تری دارد.
 در این مطلب قصد داریم به بررسی جعبه دنده اتوماتیک مزدا ۳ بپردازیم و نکات مرتبط با نگهداری و تعمیر آن را ذکر کنیم.

تعمیر گیربکس اتوماتیک مزدا ۳

از جمله رایج ترین تعمیرات خودرو مزدا 3، تعمیر گیربکس آن است که به تخصص و مهارت زیادی نیاز دارد. یکی از اقداماتی که برای تضمین سلامت قطعات خودرو انجام می‌گیرد سرویس گیربکس اتوماتیک در بازه های زمانی معین و منظم است.

 طبیعی است که با کارکرد خودرو در طولانی مدت قطعات فرسوده شوند و مشکلات آنها افزایش پیدا کند. از همین رو ضروری است که هر چند وقت نسبت به تعمیر و سرویس خودرویتان اقدام کنید. در نظر داشته باشید که عدم توجه و رسیدگی به موقع به این قطعه مهم، امکان آسیب دیدن دیگر قطعات نیز افزایش می یابد. در غیر این صورت باید هزینه چند برابری را بابت تعمیرات آن پرداخت کنید. اما در صورت سرویس یا تعمیر به موقع طول عمر خودرو افزایش می یابد و مدت زمان بیشتری می توانید از آن استفاده کنید.

با توجه به اهمیت بالا سرویس دوره ای گیربکس اتومات مزدا ۳ پیشنهاد می شود که اطلاعات زیادی را در این باره کسب کنید و خودرویتان را به تعمیرکاران تهران گیربکس بسپارید؛ زیرا تمامی خدمات این مرکز ضمانتی می باشد.

 با توجه به اینکه جعبه دنده یکی از اصلی ترین قطعات مزدا ۳ اتوماتیک است و کارکرد خودرو بر عهده آن است، از این رو نگهداری و مراقبت اصولی از این قطعه اهمیت بسیار زیادی دارد و در صورت مشاهده کوچک‌ترین مشکل باید آن را تشخیص دهید و سریعاً به یک تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید. در ادامه برخی از علایم خرابی جعبه دنده این خودرو را ذکر می کنیم.

 علایم خرابی گیربکس مزدا ۳

به مشام رسیدن بو سوختگی

اگر خودرویتان به هر دلیلی بو سوختگی داد جعبه دنده آن دچار مشکل فنی شده است، به همین دلیل بهتر است جهت رفع آن به تعمیرگاه مراجعه کنید. یکی از دلایل شایع این مشکل اختلال پیدا کردن سیستم خنک کننده جعبه دنده است. در بعضی مواقع دلیل آن می تواند کم بودن سطح روغن گیربکس باشد.
از دیگر دلایل بلند شدن بو سوختگی از جعبه دنده، داغ شدن بیش از حد روغن آن است. این مایع نقش مهمی در محافظت از سیستم مکانیکی مزدا ۳ و روان کار کردن قطعات آن دارد.

سر و صدا کردن گیربکس

نشانه های دیگری که خرابی گیربکس اتوماتیک مزدا ۳ را نشان می دهد سر و صدا کردن آن است. این صداها شبیه ناله، زوزه، کوبیدن و غیره می باشند. اگر چنین صدایی را از زیر خودرویتان شنیدید بدانید که جعبه دنده دچار مشکل شده است و اگر آن را نادیده بگیرید شرایط بدتری به وجود خواهد آمد.

 اکثر صداهایی که از جعبه دنده مزدا3 شنیده می شود به دلیل مشکل داشتن مایع آن است. روغن گیربکس موجب روانکاری قطعات و چرخ‌ دنده‌ها می شود اما با گذشت زمان خاصیت خود را کم کم از دست می‌دهد و مانع از اصطکاک قطعات نخواهد شد .این اصطکاک به سیستم جعبه دنده خودرو آسیب وارد می کند.

 نشتی روغن گیربکس

نشتی روغن یکی از عوامل خرابی سیستم انتقال دنده اتوماتیک مزدا3  است، این اتفاق می‌تواند آن را به طور کامل از کار بیندازد. روغن گیربکس بر خلاف روغن موتور با گذر زمان کاهش نمی یابد و اگر متوجه کاهش سطح آن شدید بدانید که نشتی پیدا کرده است.

 کاهش سطح این مایع موجب اصطکاک قطعات شده و ممکن است شکستن آنها را در پی داشته باشد که اگر ادامه پیدا کند موجب از کار افتادن کامل جعبه دنده خواهد شد. جهت حل کردن این مشکل باید به یک مرکز تخصصی تعمیر گیربکس اتوماتیک مزدا ۳ مراجعه کنید. نگرانی بابت این مشکل نداشته باشید، زیرا هزینه زیادی را متحمل نخواهید شد .

آیا خودمان می توانیم گیربکس مزدا ۳ را تعمیر کنیم؟

دقت داشته باشید که عملکرد گیربکس بر روی عملکرد کلی خودرو تاثیر گذار است پس باید حتماً تعمیر آن را به یک تعمیرکار کاربلد و متخصص بسپارید که بتواند با داشتن تجربه و دانش بالا خود آن را تعمیر کند. خودتان این قطعه را دستکاری نکنید زیرا ممکن است با این کار شما جعبه دنده وضعیت بدتری پیدا کند.

به علاوه جهت تعمیر گیربکس مزدا ۳ به ابزار آلات و دستگاههای پیشرفته نیاز است که شما آنها را ندارید، به همین دلیل بهتر است اصلاً به آن دست نزنید و به تعمیرگاه تخصصی تهران گیربکس مراجعه کنید.

 هزینه تعمیر گیربکس مزدا ۳

هزینه تعمیر گیربکس مزدا ۳ به یکی از متداول ترین سوالات صاحبان این خودرو تبدیل شده است. در نظر داشته باشید که این هزینه به عوامل زیادی بستگی دارد در صورت جدی بودن مشکل خودرو باید جعبه دنده به طور کامل پیاده شود و تعمیر آن پس از اعلام رضایت صاحب خودرو انجام می ‌شود.

 تلاش تعمیرکاران تهران گیربکس این است که در سریعترین زمان و با کمترین هزینه تعمیرات این قطعه مهم را انجام دهند تا نیازی به تعویض نداشته باشد. در ابتدا گیربکس خودرو به طور کامل عیب یابی می شود و پس از پیدا کردن ایرادات آن فرآیند تعمیر آغاز خواهد شد. 

مقالات مرتبط:

تعمیر گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس شورلت

تعمیر گیربکس فورد

تعمیر گیربکس فولکس گل

تعمیر گیربکس فولکس واگن

تعمیر گیربکس کاپرا

تعمیر گیربکس کوییک

تعمیر گیربکس لندرور

تعمیر گیربکس مازراتی

تعمیر گیربکس مزدا

تعمیر گیربکس میتسوبیشی

تعمیر گیربکس هامر

تعمیر گیربکس هوندا

تعمیر گیربکس ولوو

دیدگاهتان را بنویسید