دلایل نشت روغن گیربکس اتومات

شما در حال مشاهده هستید دلایل نشت روغن گیربکس اتومات

گیربکس‌های اتوماتیک کار ما را راحت کرده‌اند و به همین دلیل محبوبیت بسیار بالایی در بین رانندگان دارند. در این گیربکس‌ها از روغن به منظور خنک کردن و همچنین روانکاری کلی دنده‌ها کمک گرفته می‌شود. وجود روغن مزایای متعددی دارد؛ اما همین امر ممکن است شما را با مشکلاتی همچون روغن ریزی روبرو کند. دلایل نشت روغن گیربکس اتومات مختلف هستند و هر یک از آن‌ها ممکن است به نحوی عملکرد خودروی شما را تحت تأثیر قرار دهند.

رسیدگی به روغن ریزی گیربکس های اتوماتیک که از علائم خرابی گیربکس اتوماتیک می باشد از اهمیت بالایی برخوردار است. کمبود سطح روغن که به دلیل همین مشکل اساسی رخ می‌دهد، می‌تواند منجر به افزایش حرارت و اصطکاک بین دنده‌ها شود و در نهایت گیربکس را به طور کامل از کار بیندازد. با ما همراه باشید تا شما عزیزان را بیشتر با این موضوع مهم آشنا کنیم.

روغن ریزی گیربکس امری خطرناک است.

مشاوره رایگان: 09122005630

ویدیوی معرفی تهران گیربکس:

 

خراب شدن پیچ روغن ریزی

از جمله دلایل نشت روغن گیربکس اتومات می‌توان به آسیب دیدن و یا لق شدن پیچ روغن‌ریزی اشاره کرد. این پیچ در قسمت تحتانی خودروی شما در همان بخشی که روغن گیربکس تعویض می‌شود، قرار دارد. پیچ روغن‌ریزی بر اثر آسیب‌های ناشی از دست‌انداز‌ها و… آن حالت اولیه خود را از دست می‌دهد و ممکن است کاملاً لق شود. در این حالت روغن به صورت قطرات بسیار ریز از کنار آن به سمت زمین سرازیر می‌شود.

پیچ روغن علاوه بر خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک، در خودروهای دارای گیربکس دستی نیز مشاهده می­شود. در هر صورت، اگر مشخص شده که دلیل روغن ریزی این قطعه است، باید نسبت به تعویض پیچ مذکور اقدام کنید. این فرایند باید با توجه به مدل و همچنین سایز کلی پیچ روغن ریزی انجام بگیرد.

خراب شدن خنک کن روغن

در برخی از گیربکس‌‌های اتوماتیک خنک کن روغن در بدترین محل ممکن (درست در زیر اتومبیل) قرار دارد. این موضوع امکان آسیب دیدن آن را به دلیل عبور از جاده‌های آفرود و خاکی افزایش می‌دهد که طبیعتاً موضوع مناسبی نیست. اگر خنک کن روغن خراب شود،‌ روغن‌ریزی آغاز خواهد شد؛ بنابراین می‌توان گفت که یکی از دلایل نشت روغن گیربکس اتومات، خراب شدن خنک کن روغن گیربکس است. در این حالت باید نسبت به تعمیر این قطعه اقدام کنیم.

روغن ریزی باید سریعاً رفع شود.

خراب شدن کاسه نمد

دلایل نشت روغن گیربکس اتومات تنها شامل موارد فوق نیست و می‌توان خراب شدن کاسه نمد را نیز به آن‌ها اضافه کرد. کاسه نمدها دارای یک عمر مشخص هستند و پس از طی کردن مسافت‌های طولانی باید حتماً سرویس شوند. عدم سرویس آن‌ها نتیجه‌ای به جز خراب شدن ندارد.

خراب شدن کاسه نمد در نهایت منجر به روغن ریزی می‌شود، هرچند که ممکن است وقوع این امر مدتی طول بکشد. در واقع احتمال دارد که کاسه نمد شما هم اکنون خراب بوده؛ اما روغن ریزی وجود نداشته باشد. بهتر است که حتماً کاسه‌ها نمدها را در سرویس‌های دوره‌ای گیربکس مورد بررسی قرار دهید.

خراب شدن پوسته گیربکس

آخرین مورد از دلایل نشت روغن گیربکس اتومات، خراب شدن پوسته جعبه دنده است. توجه داشته باشید که این امر شایع نبوده و در موارد بسیار معدودی رخ مي‌دهد. اگر پوسته گیربکس خراب شده باشد، چاره‌ای به جز تعمیر آن و یا حتی تعویض کامل پوسته برای رفع روغن‌ریزی وجود ندارد.

دلایل گوناگونی برای ایجاد این مشکل وجود دارد.

مزایای تعمیرگاه تخصصی تهران گیربکس

 

تماس با سرپرست تعمیرگاه: 09122005630

وقتی گیربکس روغن ریزی می‌کند،‌ چه کار کنم؟

 راه حل مشکل روغن ریزی گیربکس

یکی از بدترین صحنه‌هایی که هر راننده می‌تواند با آن مواجه شود، جمع شدن یک دریاچه کوچک از قطرات روغن زیر ماشین است! در این حالت می‌توان مطمئن بود که گیربکس روغن ریزی دارد و باید سریعاً نسبت به حل این مشکل مهم اقدام کرد. در غیر این صورت اثرات ناشی از آن گریبان کل خودرو را خواهد گرفت.

اگر میزان روغن ‌ریزی زیاد نیست (در حد چند قطره کوچک)، می‌توانید خودروی خود را به یک تعمیرگاه معتبر و مناسب انتقال دهید تا کارشناسان مجرب نسبت به حل مشکل روغن ریزی اقدام کنند. اگر میزان روغن ریزی زیاد است (به خصوص در مواقعی که خودرو برای چند روز متوالی در یک مکان مشخص پارک شده)، به هیچ وجه خودروی خود را حرکت ندهید. این کار می‌تواند موجب خراب شدن تمام قطعات داخلی گیربکس از جمله شیر برقی، توربین و یا ساعت گیربکس شود.

در این حالت باید از خودرو برها کمک بگیرید. خودرو برها خود را به شما می‌رسانند و سپس خودروتان را به سمت تعمیرگاه انتقال می‌دهند. در این حالت پس از بررسی دلایل نشت روغن گیربکس اتومات، راهکار موردنیاز توسط تعمیرکاران انجام شده و این مشکل حل خواهد شد.

هزینه و زمان موردنیاز جهت حل این ایراد فنی

هزینه مربوط به رفع روغن ریزی گیربکس اتوماتیک به پارامتر‌های گوناگونی بستگی دارد و در واقع عوامل گوناگونی بر روی آن اثر می‌گذارند. اولین و مهم‌ترین موردی که در این زمینه می‌توانیم به آن اشاره کنیم، علت روغن ریزی است. اگر مشخص شود که علت روغن ریزی خرابی چند قطعه از گیربکس به شکل هم‌زمان است، طبیعتاً باید آماده پرداخت هزینه بیشتری باشید.

زمان مدنظر جهت رفع این مشکل فنی نیز همواره یکسان نیست. در برخی از موارد آسیب دیدگی بخش‌هایی همچون خنک کن روغن و یا پوسته گیربکس آنقدر زیاد است که تعمیر آن‌ها به چندین هفته زمان نیاز دارد. در صورت مراجعه به تعمیرگاه‌های معتبر می‌توانید از مهارت کارشناسان برتر در حوزه تعمیر گیربکس اتوماتیک کمک بگیرید که این امر منجر به کاهش زمان تشخیص دلایل نشت روغن گیربکس اتومات و حل آن خواهد شد.

برای رفع روغن ریزی از متخصصان ما کمک بگیرید.

استعلام هزینه تعمیر: 09122005630

سخن پایانی

امروزه در بسیاری از خودروهای مدرن از گیربکس اتوماتیک کمک گرفته می‌شود. این گیربکس‌ها به دلیل تعویض دنده خودکار واقعاً گزینه‌‌ای مناسب برای رانندگان به شمار می‌آیند. گیربکس‌های اتوماتیک نیز مانند سایر گیربکس­ها از مشکلات فنی مصون نیستند. یکی از این مشکلات،‌ روغن ریزی مداوم این بخش است.

از جمله دلایل نشت روغن گیربکس اتومات می‌توان به مواردی همچون خراب شدن پیچ روغن ریزی و یا خراب شدن کاسه نمد گیربکس اشاره کرد. اگرچه نمی‌توان به طور کامل از روغن ریزی گیربکس‌ها جلوگیری کرد؛ اما مهم است که به محض ایجاد چنین ایراد فنی خاصی تمام تلاش خود را برای رفع آن به کار بگیرید. برای حل این مشکل با ما تماس برقرار کنید.

تماس با متخصص تعمیرات: 09122005630

میلاد سرلک

میلاد سرلک هستم. مهندسی مکانیک خوندم و بیش از 16 سال سابقه تعمیر گیربکس خودرو دارم. 10 سالی هست که به صورت تخصصی تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای خارجی و ایرانی رو انجام میدم. هدفم اینه که تمامی تجارب شخصی، اطلاعات فنی و نکات مهم انواع گیربکس های اتوماتیک رو اینجا با شما به اشتراک بگذارم

دیدگاهتان را بنویسید