تعمیر ساعت گیربکس اتوماتیک

شما در حال مشاهده هستید تعمیر ساعت گیربکس اتوماتیک

قبل از پرداختن به وظیفه و تعمیر ساعت گیربکس اتوماتیک بهتر است در مورد گیربکس اتوماتیک اطلاعاتی کسب کنید. به گیربکس اتومات جعبه دنده نیز گفته می شود.
این قطعه مهمترین سیستم انتقال دهنده در خودرو است و از قطعاتی مانند جعبه دنده، دیفرانسیل و کلاچ تشکیل شده است. جعبه دنده نیرو به وجود آمده از موتور را به چرخ های جلوی خودرو منتقل می کند و به راننده اجازه می دهد که خودرویش را با سرعت های متفاوت کنترل کند. امروزه در اکثر خودروها از جعبه دنده اتوماتیک استفاده میشود.

در ادامه موضوعات تعمیر گیربکس اتوماتیک، در این مقاله به بررسی ساعت گیربکس اتوماتیک می پردازیم و نکات مختلف با آن را ذکر می کنیم.

ساعت گیربکس چیست و چه وظیفه ای را بر عهده دارد؟

به ساعت گیربکس اتوماتیک، مغز یا مرکز کنترل جعبه دنده اتوماتیک گفته می‌شود و هر گونه اشکال در آن میتواند منجر به ایراد یا خرابی گیربکس اتوماتیک شود. این قطعه از شیر برقی، کامپیوتر یا همان ECU، سرعت سنج، سوپاپ، کانال های روغن و … ساخته شده است. وظیفه ساعت این است که تمام کارهای جعبه دنده را چک می کند.

 آنچه در رابطه با این قطعه اهمیت دارد تعمیر یا تعویض آن در یک تعمیرگاه تخصصی و معتبر است. از این‌رو تهران گیربکس یکی از بهترین مراکز تعمیر جعبه دنده اتوماتیک و قطعات سازنده آن است که از تعمیرکارانی ماهر و مجرب در این زمینه تشکیل شده است.

وظیفه ساعت گیربکس

در حالت کلی از ساعت جعبه دنده به عنوان کنترل جعبه دنده استفاده می شود. در این قطعه همه کانال های روغن گیربکس در آن تعبیه شده است و سوپاپ های آن با استفاده از فشار فنر تغییر مکان می دهند که در نتیجه موجب تغییر جهت روغن خواهد شد و در آخر موجب مدیریت توربین میشود.

تنظیم ساعت گیربکس

تعمیرات ساعتی گیربکس اتوماتیک

در طول زمان در شیربرقی و سوپاپ ها اصطکاک به وجود می‌آید و موجب ایجاد شیارهایی خواهد شد. در این شرایط سوپاپ نمی تواند به درستی جابجایی روغن را انجام دهد، به همین دلیل ساعت گیربکس اتوماتیک دچار مشکل خواهد شد. تشخیص خرابی این قطعه باید حتماً توسط تعمیرکار ماهر در زمینه تعمیر جعبه دنده اتوماتیک انجام شود؛ زیرا اگر اشتباهی در تعمیر این قطعه انجام بگیرد دیگر قطعات خودرو مشکل پیدا می کند و هزینه‌هایی بالا جهت برطرف کردن ایرادات به وجود آمده گریبانگیر صاحبان خودرو خواهد شد.

 این نکته را به یاد داشته باشید که تعمیر ساعت گیربکس اتوماتیک کار هرکسی نیست، به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم حتماً به تعمیرکاران متخصص این حوزه مراجعه کنید.

 یکی از مواردی که باید هنگام تعویض ساعت گیربکس حتما مد نظر قرار دهید به کارگیری و استفاده از روغن گیربکس مناسب است. در صورت مشاهده کوچکترین مشکل و اعلام خطا جهت عدم وجود روغن در خودرویتان باید به نزدیکترین تعمیرگاه موجود مراجعه کنید تا این مشکل را مورد بررسی قرار دهند. به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر بیش از اندازه روغن گیربکس بریزید موجب کاهش عملکرد جعبه دنده خواهد شد و به این دلیل نمی تواند فشار مناسبی را به سوپاپ های خودرو وارد کند.

اقدامات قبل از تعمیر ساعت گیربکس اتوماتیک

در حالت کلی باید قبل از تعمیر ساعت گیربکس اتوماتیک مشکلات آن پیدا شود و سپس تعمیرات آن به طور جدی و با دقت انجام بگیرد. همانطور که در بالا ذکر شد کیفیت و سطح روغن بر روی عملکرد آن تاثیرگذار است. به همین دلیل باید از روغنی با کیفیت و مناسب استفاده کنید تا ساعت جعبه دنده بتواند به نحو مطلوبی عمل کند.

 تعمیرات انجام شده برای رفع مشکلات جعبه دنده شامل بررسی کیفیت روغن و تعویض آن با روغن با کیفیت دیگر نیز خواهد شد. تهران گیربکس سرویس های ذکر شده را به بهترین کیفیت و به صرفه ترین قیمت انجام می دهد، به همین دلیل می‌توانید ماشینتان را با خیال راحت به تعمیرکاران ما بسپارید.

علائم خرابی ساعت گیربکس اتوماتیک

بسیاری از رانندگان هنگام رانندگی با ماشین های مجهز به گیربکس دستی، سابقه لغزش جعبه دنده را داشته‌اند اما ممکن است هرگز در هنگام رانندگی با ماشین اتوماتیک این مشکل اتفاق نیافتاده باشد. در صورت پایین آمدن پدال گاز جهت شتاب گرفتن خودرو، دور موتور افزایش پیدا میکند، اما سرعت آن تغییری نخواهد کرد و در اکثر مواقع این مشکل نشان دهنده فرسوده شدن صفحه است و باید تعویض شود.

اگر احساس کردید که خودرویتان در هنگام دنده عوض کردن دچار اشتباه می‌شود می تواند نشانه های خراب شدن ساعت گیربکس باشد که در این صورت باید سریع جهت رفع ایرادات آن به تعمیرگاه مراجعه کنید؛ زیرا ساعت جعبه دنده در کاهش مصرف سوخت خودرو نیز تأثیر بسزایی دارد و بنابراین نباید مشکلات آن را پشت گوش بیاندازید و نسبت به آنها بی توجه باشید زیرا مشکلات دیگری را برای خودرویتان به وجود می آورد.

یکی دیگر از علائم که نشان از خرابی ساعت گیربکس دارد تعویض نکردن دنده است که مشابه تعویض دنده اشتباه است. تشخیص این مشکل به تجربه رانندگی بالایی نیاز دارد.

شنیدن صداهای شدید هنگام تعویض دنده از علائم خراب شدن این قطعه از خودرو است که درست مانند رانندگی با جعبه دنده دستی است.

در صورت نشت پیدا کردن روغن، روغن لازم برای کارکرد سوپاپ ها وجود نخواهد داشت، به همین دلیل باید در اسرع وقت به تعمیرگاه مراجعه کنید تا مشکل به وجود آمده را رفع کنند.

هزینه تعمیر ساعت گیربکس اتوماتیک

هزینه تعمیر ساعتی گیربکس اتوماتیک

همانطور که در بالا اشاره کردیم جهت تعمیر ساعت گیربکس اتومات ابتدا باید نوع خرابی آن را پیدا کنند. همچنین هزینه تعمیر ساعت جعبه دنده در خودروهای مختلف متفاوت است برای همین با مشخص کردن نوع و محل خرابی، تعمیرگاه مربوطه میتواند هزینه را تشخیص دهد.

روشن است که هزینه تعمیر و تعویض ساعت متفاوت است و هرچه میزان خرابی و آسیب به قطعه بیشتر باشد به تایم تعمیر و قطعات بیشتری برای تعویض نیاز دارد و به همین دلیل هزینه بالاتر خواهد رفت. اما در کل تعمیرگاه تهران گیربکس خدمات خود را پس از بررسی قطعات گیربکس، سرویس دوره ای، تعمیر قسمت های مختلف جعبه دنده و … را با بهترین و به صرفه ترین قیمت توسط افراد متخصص و خبره انجام می دهد. تمامی خدمات انجام شده توسط این مرکز دارای  ضمانت هستند.

مقالات مرتبط:

تعمیر توربین گیربکس اتوماتیک

تعمیر شیر برقی گیربکس اتوماتیک

تقه زدن گیربکس اتوماتیک

میلاد سرلک

میلاد سرلک هستم. مهندسی مکانیک خوندم و بیش از 16 سال سابقه تعمیر گیربکس خودرو دارم. 10 سالی هست که به صورت تخصصی تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای خارجی و ایرانی رو انجام میدم. هدفم اینه که تمامی تجارب شخصی، اطلاعات فنی و نکات مهم انواع گیربکس های اتوماتیک رو اینجا با شما به اشتراک بگذارم

دیدگاهتان را بنویسید